להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

קסילוסמת זלצמן Xylosma salzmannii
משפ' הפלקורטיים Flacourtiaceae

שיח גבוה, כמעט עץ. בעל עלים מבריקים. בגלל נופו הכבד, רצוי לגדלו על 3 - 2 גזעים.
הכותרת רחבה וסימטרית. הפ ריחה ירקרקה, אינה בולטת, מושכת דבורים בזמן הפריחה הקצרה - בקיץ – ויש לקחת את זה בחשבון בקשר למבקרים.
הצמח חזק מאוד ולא מפונק ביחס לתנאי קרקע והשקייה. הליבלוב הצעיר אדמדם.
הריבוי מייחורים בערפל. (הצמח הופץ בטעות בשם ק' דוקרנית X . senticosa

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחים לבתי קברות

מי מאיתנו לא אוהב בגן סוכת צל דקורטיבית , ובייחוד, כשהסוכה היא טבעית, תחת גופו של עץ ? ואכן עץ הסוכה הטבעית", כפי . שרשמתיו בזכרוני, הריהו קסילוסמת סלצמן – (Xylosma salzinanii). ענפי העץ הזה גדלים
שמוטים כלפי מטה כאילו לא רוצים להתרומם". רק ע"י גיזום קל אפשר לתת לו שוונג", כלומר אפשר לזרזו לצמוח כמו בן אדם", כלפי מעלה, מבלי לקפח גם את נטייתו להצמיח ענפים שמוטים .כלפי מטה . ואכן, בשל התכונה המיוחדת הזו, אפשר לקבל מהעץ סוכת צל טבעית. עמדנו מתחת לנוף עץ הזה והתפלאנו מהרחבה המוצלת והעגולה סימטרית להפליא, כעשויה במחוגה, מעשה חושב!

מקור - ארכיון חוות הנוי - https://hefer.keysofthost.com/#/itemDetailsPDF?entityId=entities_63211-A&fileId=FileEntities_64171-A&fileName=19-21-11.pdf

מתוך חוברת גן ונוף 1974 - ביקור בחוות הנוי 

 

 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio