שם קודם  rhynchospermum

משפחת apocynaceae הרדופיים.

מוצא אסיה 

מובאים להלן מאמרים פרי עטה של רות בנימין ,אפשר לראות איך לאורך זמן הידע וההבנה על הצמחים המאוקלמים בחוות הנוי מתרחב . המאמרים מובאים כלשונם.

זהו מטפס נאה מאוד בעל עלים גלדניים , מבריקים במשך כל השנה . בתחילת הקיץ מופיעה פריחה לבנה וריחנית , המזכירה במעט את היסמין. המטפס מכיל מיץ חלבי וזה מקשה על הריבוי - מאחר שאינו מייצר זרעים. ולכן גם קשה למצוא אותו במשתלות

הטרכלוספרמון בעל עוצמת גידול בינונית , אך במשך השנים מתפשט ויכול לתפוס מרחב של כמה מטרים . צמיחתו סבוכה מאוד והוא אינו מתאים לנטיעה על יד חלונות , אלא על גבי קיר , קיר מפריד או עמודים.

הוא רגיש לקור ודורש שמש לשם פריחה מלאה.

רות בנימין , גן ונוף כרך יט , אוקטובר 1963

מאמר נוסף

פורח בתחילת הקיץ בשפע של פרחים לבנים בעלי ריח חזק מאוד . צורת הפרחים ומה ליסמין ומכאן השם . הריח החריף יותר . הצמח גדל מהר , גם במקום חם , וגם בצל למחצה , אבל בשמש הפריחה יותר מלא . העלים קשים ומבריקים ויפים במשך כל השנה , בחורף הם מקבלים גוון כחלחל , וחלק מהם אף אדמם.

המטפס נשאר תמיד עשבי . מטפס בלפיתה ומתפשט מהר עם ההתבגרות . הוא מכיל מוהל חלבי ויש להיזהר בזמן הגיזום . את הגיזום אם הוא בכלל דרוש , יש לכוון לקיץ , עם סיום עונת הפריחה ובמרחק זמן מעונת הקור .

הריבוי מייחורים עשביים בקיץ בערפל, או תנאים דומים . לפני שתילת הייחור לייבש את החתך שהחלב נוזל ממנו

רות בנימין , מהנעשה בחוות הנוי , גן ונוף , יוני 1965

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

טרכלוספרמון יסמיני Trachelospermum jasminoides (Rhynchospermum)
משפ' ההרדופיים
מטפס בעל עוצמת גידול בינונית, מתאים גם לכיסוי בתנאי חצי צל, או בשמש באיזור לא חם.
כמו כל מטפס המשמש לכיסוי, יש להיזהר משתילתו בקירבת עצים או שיחים.
בקיץ מופיעה פריחה יפה, לבנה, עם ריח חריף, לא בלתי נעים. למרות שהפריחה מזכירה במקצת את היסמין, וכן גם את שמו – אין כל קשר בין צמח זה לבין היסמין. העלים יפים, גלדניים, ובחורף מקבלים הם גוון אדמדם.
הריבוני מייחורים.


מתוך הצמח הנכון במקום הנכון מאת רות בנימין-פרק צמחי כיסוי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio