עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

קורנית מקורקפת Thymus capitatus

משפחת שפתניים Lamiaceae

צמח בר מאיזור אדמות קורקר מקירבת חוף הים. חלקיו המבוגרים מתעצים במשך השנים.
צימוחו נמוך, כמעט צמוד לקרקע, בייחוד בתנאים קשים או ברוח. שתי תכונות אלו מסגלות צמח זה במיוחד למסלעה, בעיקר הגדולה.
באביב ובקיץ, ולפעמים ביותר העונות מופיעה פריחה קטנה, ורודה-סגולה, אך בשפע רב, ולכן בולטת. העלים קטנטנים ודקים ; הם ארומטיים מאוד, ולכן רצוי לשתול את הצמח קרוב לשביל או מעבר כלשהו, כך שמכל נגיעה קלה תפיץ את ריחה הנעים.
הצמח מרגיש טוב בכל האזורים ; רגישותו היחידה היא לעודף מים, או לגיזום בתקופת החום, דבר המערער כנראה את שיווי המשקל של משק המים בצמח. אם יש צורך בכלל בגיזום, יש לבצעו בסוף החורף , אך בדרך כלל, בתנאים רגילים אין צורך בגיזום.
הקורנית דורשת מקום פתוח לשמש ומנוקז טוב, בצל תיתן גידול מסורבל והיא עלולה להתנוון במשך הזמן.

לכל שתיל יש להקציב לפחות שטח של מייר אחד. צורתו נאה במיוחד אם נשתל בין אבנים ובמידרון. באמצע הקיץ עלולה הקורנית להיכנס לתקופת ייתרדמת־קיץיי קצרה - אך לא במידה שתשבש את צורתה הכללית, ואז יש להיזהר במיוחד מעודף השקייה (וכמובן אין לגזום).

הריבוי – מייחורי ראש באביב.
• הערות נוספות בדבר צמחי הקורנית - ראה במדורים: צמחים ריחניים, קירבת חוף הים.

מתוך סיפרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון מדור מסלעה

 

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)


זהו צמח נמוך לגמרי, שאפשר למצאו בעיקר בין סלעי קורקר הפונים לים, בחוף טנטורה, נהריה, נתניה ועוד.
הגבעולים מתעצים במשך הזמן. העלים קטנטנים וריחניים מאוד, והפרחים הקטנים הסגולים ורודים מכסים את כל הצמח בתחילת הקיץ.
התכונות המתוארות לעיל, מכשירות אותו לשמש כצמח אידיאלי למסלעה בגינה של קירבת ים. בתוך צמח בודד הוא יוצר כעין כר קטן בקוטר של כ-70 ס''מ.
רצוי לגדלו בשמש מלאה. בצל יגדל, אך בצורה מפוזרת ופחות יפה וענפיו לא יהיו צמודים לקרקע, ואז הוא עלול להיפגע מרוחות. הריבוי מייחורים. ר ראה מדורים: מסלעה, עלווה ריחנית.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחי חוף הים


זהו צמח הבר שבאביב רואים את פריחתו בגוון סגול ורוד לכל אורך החופים הבנויים מאבני קורקר. הצמח אמנם מעוצה בחלקו, אך נשאר נמוך לגמרי, וצמוד לנקיקי האבנים. העלים הקטנטנים מתאימים בצורה מושלמת לתנאי קירבת הים, והם מנדפים בושם נהדר.
הצמח מתאים גם לרוב אזורי הארץ. הבינוי – מייחורים באביב ובסתיו.
הקורנית, על כל מיניה, הינה צמח תבלין ידוע בכל העולם, בעיקר משמשת היא לתוספת למאכלי בשר.
- ראה מדורים : חוף הים, מסלעה.

מתוף תת הפרק צמחי תבלין : לעליה ריח חריף אף נעים מאוד. משמשים כתבלין, במצב טרי, כתוספת למאכלי בשר ואחרים. במצב מיובש - כאבקה או כחומר כתות - משמש לתיבול דברי מאפה ובישול.
הקורנית היא ה " זעתר", בערבית. למעשה זה שם כולל לצמחים ריחניים שונים. * הציור מתוך "  צמחיית א " י בציורים" מאת מ. זהרי ונ. פינברון (ציירה רות קופל), ברשותה האדיבה של פרופ' נ. פינברון. 

מתוך סיפרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון מדור צמחים ריחניים

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio