סביון גדול-עלים Senecio petasitis
compositae asteraceae מורכבים

שיח עשבוני מתחדש גבוה לצל פורח בחורף בצהוב

יש לחדש את גידולו מהקרקע מדי שנה בשנה . צמיחתו המתחדשת לפני הפריחה מגיעה עד לגובה של כ 2 מטר , ותפרחות הפריחה בצבע צהוב מופיעות בקצה הצמיחה . גם לפני הפריחה צורתו קישוטית בשל הצבע האדום - חום של הפקעים הסגורים ועוקציהם .

כפי שהשם מעיד , העלים גדולים והם מאוד קישוטיים . צורתם כעלה גפן גדול , לבידיים , בקוטר עד 30 ס"מ . הצמח זקוק להשקייה תכופה ומקום מוצל  ומוגן מרוחות , כדי שהעלים יראו רעננים .

הריבוי על ידי ייחורים עציים למחצה

רות בנימין , פברואר בחוות הנוי , גן ונוף 1960

עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים שאינם בררנים לגבי מידת הצל
הצמחים המתוארים להלן זקוקים להגנה מעטה, ובלבד שלא יעמדו בשמש מלאה במשך כל היום. בדרך כלל, הם יתפתחו יותר טוב באור מאשר בצל, אך אין להחליף את האור בשמש ישירה, בייחוד לא בשעות החמות.
נזכור גם מה שכבר ציינתי קודם ; ככל שהאיזור קריר יותר, יכול הצמח לסבול יותר שעות שמש. מכאן, שבתנאים מסויימים יגדלו צמחים מקבוצה זו גם בשמש.

--------------------

בין צמחי הצל הפורחים - זה אחד השיחים המרשימים ביותר ! פריחתו בצבע צהוב, מופיעה בסוף החורף, כשהצמח כולו מתכסה בשפע תפרחות נהדרות. משך הפריחה - כחודשיים. גם לפני זה, לקראת הפריחה, ניכרים בשיח אשכולות אשכולות של פקעי הפרחים, הסגורים עדיין, בגון חום-ארגמן נאה.
עם הופעת הפרחים מגיעה לשיא התפתחות של שנת צימוח, שמתחילה באביב מדי שנה, עם גידול מחודש של ענפים צעירים מהקרקע, כפי שזה אופייני לכלל הצמחים הרב־שנתיים.
כדי לסייע לתהליך זה, חייבים לגזום מדי שנה את הענפים שגמרו לפרוח, עד לקרקע. רק אם עושים כך, מעודדים את מירב הצימוח החדש ומקבלים פריחה עשירה ביותר בעונתה.
העלים גדולים מאוד ורכים. כשהם צמאים, במשך הקיץ, הם עלולים לאבד את צורתם הנאה - אמנם רק עד למתן תוספת מים, המחזירה להם מיין את יופיים. מסיבה זו אין הצמח מומלץ למקום שעלול להיות מוגבל בכמות המים, וכן לאזורים שלחות האוויר בהם נמוכה. בתכונה זו של צימאון יש גם להתחשב כשמוסיפים את הסביון גדול-העלים לקבוצת צמחים אחרים, עם השקייה משותפת : המראה הצמא שלו עלול לזרז החלטה על השקייה נוספת, בזמן שיתר הצמחים השכנים עדיין מסוגלים לחכות. מכאן - שרצוי להתקין סדרי השקייה נפרדים עבור הסביון, אם אכן מעוניינים לגדלו.
סביון בחב-עלים מבוגר מגיע במשך עונת צימוח אחת לגובה של כשני מטרים לפחות, ואחרי מספר שנים גם ליותר מזה. הוא גם רחב מאוד ויש להקציב לכל שיח לא פחות מ־5 מ"ר.
הריבוי מייחורי־ראש של הצימוח הצעיר באביב, או ייחורים חצי־עציים מענפים יותר עבים.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל

תמונות  שצולמו בגן הבוטני חוות נוי שבעמק חפר

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio