עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

רוסמרין רפואי
Rosmarinus officinalis
משפ' השפתניים
זהו אחד הצמחים הוותיקים" בגננות. ידוע מגנים באירופה מלפני מאות בשנים. לעלים ריח נעים, קצת מתוק, והם משמשים לתבלין, לבישול בשר ועוד. בעבר היו משמישים אגדים של כמה ענפים לסמל חגיגיות ושמחה בחתונות ומסיבות, ובתקופה לפני שהיו בשימוש חומרי הנקיון של היום – גם להדחת ריחות רעים.
הרוס מרין הוא שיח בגודל בינוני, אשר מרגיש הכי טוב במקום פתוח לשמש ובמעט השקייה, בכל אופן, שיהיה בו ניקוז טוב. בדרך כלל יש להימנע מגיזום, דבר שעלול לגרום לצמח התייבשות, בייחוד אם זה נעשה בקיץ. אם יש הכרח לגזום, עושים זאת בחורף. מהבוסמרין מצוי גם זן שרוע
Rosmarinus officinalis var . prostratus , הדומה בכול לרוסמרין הנייל, מלבד בצורתו.
שני הרוסמרינים הינם צמחי-דבש. פריחתם בצבע תכלת אינה בולטת, אך מושכת דבורים ממרחקים. הפריחה נמשכת רוב השנה, ובעיקר באביב ובקיץ.
תכונה חשובה לרוסמרין, שהוא יכול לגדול באדמה סידית.
ריבוי הרוסמרין מייחורים עשביים, או עשביים למחצה, באביב ובסתיו.
• ראה מדורים: בתי קברות, מסלעה.

תוספת מתוך התת פרק - צמחי תבלין : עליו – במצב טרי – משמשים לתיבול בשר.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון- צמחים ריחניים

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

רוסמרין רפואי זוחל Rosmarinus officinalis var. prostratus
משפ' השפתניים
צמח שרוע אשר במשך הזמן מתפשט, ויש לשמור על גבולותיו. מרגיש טוב ביותר בשמש מלאה. הפריחה קטנה בצבע תכלת-סגול.
יתרונו החשוב, שזהו אחד הצמחים המשגשג גם באדמה סידית. בזמן הפריחה מושך דבורים, אך הפריחה אינה עשירה כמו ברוסמרין הרגיל, השיחי.
הריבוי מייחורים.
 ראה מדורים: מסלעה, עלווה ריחנית.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחים לבתי קברות 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio