סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: ורדיים Rosaceae
מוצא: סין
שם עממי: Indian Hawthorn

Rhaphiolepis indicaבן-עוזרר הודי הוא שיח מעוצה נמוך, ירוק עד, בעל עלווה גילדנית מבריקה וצפופה ופריחה ורודה או לבנה. ניתן לגדלו ברוב איזורי הארץ וברוב סוגי הקרקע. הצמח עמיד למחלות ומזיקים ומסתפק ברמת תחזוקה וצריכת מים נמוכות.

הסוג בן-עוזרר מונה כחמישה מינם של שיחים ירוקי עד שמוצאם ביפן ובסין. בארץ נפוצים שני מינים ותיקים: בן-עוזרר סוככני ובן-עוזרר דלקורי, שהוא יציר תרבות ותוצאת הכלאה בין שני המינים: בן-עוזרר סוככני ובן-עוזרר הודי.

בשנת 1991 הבאתי לארץ את המין הנוסף- בן-עוזרר הודי - ממשתלת ראלף פינקוס בדאלאס, טקסס. הצמחים שהו בהסגר של היחידה להגנת הצומח במשך שנתיים ושוחררו ב-1993 (החוק מחייב תקופת הסגר ממושכת לצמחים ממשפחת הוורדיים).

בן-עוזרר הודי הוא שיח ירוק עד שיכול להגיע לגובה של חצי מטר עד מטר, תלוי בזן. לצמחים עלווה גילדנית מבריקה צפופה וקומפקטית. העלים מאורכים דמויי אזמל. צבעם ירוק כהה , אורכם 4-7 ס"מ ושפתם משוננת. הפרחים ערוכים באשכולות בקצות הענפים. באביב המוקדם מתכסה השיח כולו :בפריחה מרשימה. צבע הפריחה תלוי בזן:

 

Enchantress - מצטיין בפרחים בצבע ורוד זוהר, גובה השיח כ-90 ס"מ ורוחבו ב-1.5 מטר.
White Enchantress בעל פריחה לבנה, גדל לגובה מטר ולרוחב 1.5 מטר. מצטיין בלבלוב צעיר בולט בצבע אדום.

הפריחה נמשכת כחודש ימים ובהמשכה מתחיל להתפתח פרי, שהוא בית גלעין מדומה. בחודשים הראשונים להתפתחות הפרי גודלו כ-2 מ"מ, צבעו ירוק והוא כמעט אינו נראה, בסתיו מגיע הפרי לגודלו הסופי, 8-6 מ"מ, וצבעו הירוק הופך לכחול מתכתי. הפירות מקשטים את השיח בכל תקופת החורף ולפעמים, כאשר השיח מתחיל את פריחתו באביב, עדיין נראים עליו פירות מהשנה הקודמת.

תנאי גידול

בן-עוזרר הודי מתאים לגידול במרכז הארץ, כולל אזור ההר, בשמש מלאה או בצל חלקי. בדרום הארץ: מקרית- גת ועד אילת, יש לשתול אותו באזורים המוצלים של הגן, במפנה צפוני, מאחר והצמחים סובלים מהקרינה החזקה המאפיינת את האזור.

הצמח מתאים לרוב הקרקעות, אך זקוק לקרקע מנוקזת ורצוי מועשרת בחומר אורגני. הוספת קומפוסט לבור השתילה משפרת את הגידול. הוא נהנה מטמפרטורות לילה נמוכות, ובאזורים קרים Rhaphiolepis indicaהצימוח הצעיר מקבל גוון אדמדם המוסיף יופי לשיח.

הסוג נחשב לבעל צריכת מים נמוכה אולם מומלץ להשקותו בגן לפחות אחת לשבועיים כדי לעודד את צימוחו. אין צורך לגזום אותו במשך שנים רבות. עמיד למחלות ומזיקים. חסרונו היחיד הוא קצב גידולו האיטי.

מתאים לשתילה במרווחים של 80-50 ס"מ. מומלץ מאוד לפזר חיפוי עץ בין הצמחים על מנת לדכא גידול עשביה, עד שהצמחים יכסו את השטח. כאשר שותלים בשמש מלאה, החיפוי חיוני ביותר כי הוא תורם להורדת הטמפרטורה ולשמירה על הלחות באזור בית השורשים. פעולה זו עשויה לזרז את קצב הגידול.

בן-עוזרר הודי הוא צמח חובה בכל גינה. בהיותו שיח ירוק עד בעל צימוח קומפקטי, הוא מתאים לשמש כצמח רקע. בגן גדול הוא יכול לכסות שטחים. ניתן להשתמש בו גם ליצירת הפרדה טבעית ונמוכה שאיננה דורשת גיזום. בגן הוא מאריך שנים.

סיכום- שיח נמוך ירוק עד, בעל עלווה גילדנית מבריקה צפופה ופריחה בצבע ורוד או לבן בחודשים אפריל ומאי. בהמשך מתפתח פרי, דומה לזית ובסתיו צבע הפרות כחול מתכתי והם מקשטים את השיח בכל תקופת החורף.
מתאים לשתילה בצפון הארץ ובמרכזה, בשמש מלאה ובחצי צל.
צמח חובה בכל גינה

 

 

 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio