עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים שאינם בררנים לגבי מידת הצל
הצמחים המתוארים להלן זקוקים להגנה מעטה, ובלבד שלא יעמדו בשמש מלאה במשך כל היום. בדרך כלל, הם יתפתחו יותר טוב באור מאשר בצל, אך אין להחליף את האור בשמש ישירה, בייחוד לא בשעות החמות.
נזכור גם מה שכבר ציינתי קודם ; ככל שהאיזור קריר יותר, יכול הצמח לסבול יותר שעות שמש. מכאן, שבתנאים מסויימים יגדלו צמחים מקבוצה זו גם בשמש.


--------------------

אברה ארוכת-עלים Pteris longifolia
משפ' הרב־רגליים כך ר.ב. במקור - היום  מוגדר ממשפחת האברתיים ובסדרת הרב-רגלאים 
זהו סוג גדול של שרך, בעל עלים גדולים ורחבים. צמח מבוגר מגיע לגובה ולרוחב של כמטר אחד. העלים שלו זקופים. בניגוד לכליין, אינו מתרבה משלוחות. בתנאי לחות מתאימים קל להנביט את הנבגים. כן יימצאו תמיד שתילים צעירים בסביבת צמח האם, בייחוד בחודשי הקיץ.
האברה הינה צמח ישראלי הגדל באופן טבעי בסביבות נחלים בגליל המערבי. לרוע מזלו נוקזו הרבה מקורות מים למיתקני השקייה ולאברה כמעט שלא נשאר מקום.
את צמחי האברה הראשונים בחוות-נוי הבאתי בזמנו מוואדי קרקרה בקירבת המונטפורט. הצמח גדל בחוות-נוי והתפתח להפליא, ובמרוצת השנים גודלו הצאצאים, תוצאת הריבוי מהנבגים.
אם אני לא טועה, זו היתה ההתחלה של הכנסת האברה לגנים – ולחנויות צמחי-בית.
* ראה מדור בריכות נוי.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

אברה ארוכת-עלים Pteris longifolia
משפ' הרב־רגליים
שרך נהדר בעל ממדים גדולים. מקורו בקירבת נחלים בגליל. בזמנו גדל בשפע בואדי קורן, כשעוד שפע מים בבית גידול לח יכול להגיע לגובה קרוב למטר.
אינו מתרבה משלוחות, אלא יוצר צאצאים ע"י נבגים בקלות, במקומות לחים. בקיץ אפשר לזרוע את הנבגים בהצלחה רבה, על מצע לח.
ראה מדור צמחי צל.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחייה לבריכות נוי - צמחי בוץ

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio