משפחת  Didiereaceae רגלתיים

אחד הצמחים המוצלחים ביותר, גם בצניעותם ויים בצורתם הנאה ו ערכו הקישוטי בעלים ה־ קטנים והעגולים בעלי ברק עסיסי במשך כל הישנה ובכל התנאים. הגבעולים אדמדמים-חומים ומהווים ניגוד יפה לגוון הכהה של העלווה. ההסתעפות בעיקר לצדדים, אבל לא סימטרית, ומופיעים גם ענפים זקופים, ולפעמים שרור עים. כל שתיל בעל צורת צימוח מיוחדת משלו. ובזה יופיו. קשה מאוד לכוון את צורתו על־ידי גיזום, בייחוד שגידולו אטי למדי. הצמח מתאים גם לשמש וגם לצל – בצל הענפים יותר ארוכים וגוונם יותר בהיר. פריחה כמעט שאין אף פעם - ואם כן, הרא קטנטנה ולא בולטת, בצבע ורוד ולזמן קצר בלבד. ה ריבוי קל, מכל חתיכת ענף, עם עלים.

סוקולנטים למיכלים קטנים - צמחים כאלה באים בחשבון בעיקר לשתי מטרות (מנוגדות !):
1. בבתי קברות, במקום שלא ניתן לשתול באדמה בכלל.
2. במרפסת, במקום מצומצם.
מדובר כאן בשתילה בעציצים לא גדולים, מכל חומר שהוא, כמו פלסטיק, אסבסט וכו', נוסף - כמובן - לעציצים רגילים.
התנאים לצמח במיכלים הקטנים הם קשים ביותר, בגלל האיוורור והניקוז המוגבר - לעין שיעור במידה רבה יותר מאשר במיכל גדול. אפילו בכלל אטום שלא מתאוורר מהצדדים, שלא כמו עציץ מחומר – יש איוורור מוגבר מלמעלה, לפחות. נוסף לכך חלה התחממות האדמה לכל רוחב ואורך של דפנות הכלי.
מכאן יובן, שיש לחפש למטרתנו את הצמחים החזקים ביותר, בעלי דרישות מינמניליות - אך בכל זאת בעלי ערך קישוטי. היות שהצמחים האלה נתונים בתנאים קשים מאוד, יש לשים לב אם זקוקים הם לשמש או לצל, כדי לפחות בנקודה זו לאפשר להם חיים יותר קלים, לפי דרישותיהם

רות בנימין ז"ל, מינהל המחקר החקלאי, חוות-נוי ינואר 77

 

זה אחד הצמחים המצויינים והחיוניים ביותר, אם רוצים צמח שמראהו רענן תמיד, אף בתנאים קשים ביותר, ובמינימום של טיפול והשקייה.
לבן-שיח נמוך זה עלים קטנים, עגולים, בשרניים, אך הוא מעניין ומרשים בגוון החום-אדום של גבעוליו וזה נוסף על הירק העסיסי שלו.
הפריחה. שהופעתה נדירה – מורכבת מפרחים קטנטנים, ורודים, בצפיפות. גם צורת גידולו קישוטית מאוד, ע'יי הסתעפות אופקית, ולפעמים אף משרעת במקצת.
ע"י גיזום קל אפשר לכוונו לגידול יותר זקוף, אם רוצים בכך. מכאן יובן, שהוא מתאים גם כצמח משתרע בשפת־ הקבר, וגם כצמח זקוף ליד המצבה. נוסף לכך יצליח גם בשמש וגם בצל, ובגלל צניעותו לגבי תנאי הגידול, הוא יתפתח טוב גם בכלי, מהגדול ועד הקטן.
הריבוי קל מייחורים.

מתוך סיפרה של רות בנימין - הצמח הנכון למקום הנכון - פרק צמחים בבתי קברות

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio