משפחת  שפתניים  lamiaceae

מורשת - שיחזור מאמרים ורשימות

זהו זן משובח של אותו המין שהיה נפוץ לפנים בגנים ושהיה בעל צבע חיוור וגידול רפה ועקום . הזן "ויויד" שהוכנס על ידי חוות נוי , הוא בעל גון ארגמן כהה ובולט , גבעולים קצרים וחזקים , ללא צורך בתמיכה

רות בנימין , מהנעשה בחוות הנוי , גן ונוף , ספטמבר 1959

-----------------------------------------------------

זן וורוד בהיר של עב הגביע עם תפרחות ארוכות ומתעקמות , היה מצוי בארץ מזה זמן רב. חוות הנוי הכניסה זן נמוך בצבע וורוד עז . הפריחה בולטת מאוד לקראת סוף הקיץ . הצמחים מצמיחים נצרים מרובים לקראת האביב כמו aster novae angliae אסתר רב שנתי ארגמני והם משמשים לריבוי . אולם אפשר להרבותו גם מזרעים.

רות בנימין , מהנעשה בחוות הנוי , גן ונוף , אוקטובר 1964

 

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

עב-גביע וירגיני Physostegia virginiana “Vivid”
משפ' השפתניים
אחד הצמחים היפים מהצמחייה הנמוכה. מסתגל יפה לכל האזורים. צמח רב-שנתי, פורח בימי החום, בגוון ארגמני בולט. יפה לערוגת רב-שנתיים מעורבת ולשתילה בקצה חלקה, על רקע שיחים גבוהים יותר.
גובהו בזמן הפריחה עד 40 ס"מ ובתנאי שתילה צפופה או בחצי צל למעלה מזה. מירווחי שתילה 40 - 30 ס"מ. בשנה השנייה מצמיח נצרים רבים, הטובים לשתילה חדשה. כעבור 4 - 3 שנים יש צורך לדלל, או להעביר את הצמח כולו למקום חדש, מסיבת הצפיפות הרבה שנוצרה.
קיים גם זן בעל פרחים לבנים, וכן זנים יותר גבוהים העלולים לרבוץ.
הריבוי - ע"י העתקת הנצרים בסוף החורף.

מתוך הצמח הנכון במקום הנכון מאת רות בנימין-פרק רב שנתיים

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio