מורן מקומט Viburnum rhytidophyllum

משפחת caprifoliaceae יערתיים

מכמה ייחורים שהשגתי לפני מה שנים מהגן הבוטני במקווה ישראל , גדלו אצלנו השיחים המעניינים של מורן זה . העלים הגדולים בגוון אפור ירוק מסומנים בעורקים השקועים באופן עמוק בעלים , מכאן השם . הפריחה הלבנה אינה בולטת ביותר , לעומת זאת מקושט מורן זה בפירות אדומים בקבוצות גדולות , וזה מה שעושה אותו לקישוטי ביות. ייתכן כי גם מהפירות אפשר להרבותו . אין לנו עדיין נסיון , ולפי שעה הריבוי הוא מייחורי ראש בלבד. 

מורן זה עדיין אינו נפוץ , ומקומו בין שיחים קישוטיים , גדולים , בגן גדול.

רות בנימין , איקלום צמחים בחוות נוי , גן ונוף , אוגוסט 1965

 

עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים שאינם בררנים לגבי מידת הצל
הצמחים המתוארים להלן זקוקים להגנה מעטה, ובלבד שלא יעמדו בשמש מלאה במשך כל היום. בדרך כלל, הם יתפתחו יותר טוב באור מאשר בצל, אך אין להחליף את האור בשמש ישירה, בייחוד לא בשעות החמות.
נזכור גם מה שכבר ציינתי קודם ; ככל שהאיזור קריר יותר, יכול הצמח לסבול יותר שעות שמש. מכאן, שבתנאים מסויימים יגדלו צמחים מקבוצה זו גם בשמש.

--------------------

מבנה השיח גבוה וצר וזו תכונה חשובה. יופיו בעלים היימקומטים", שגונס כהה וצדם האחורי בהיר. הפריחה הלבנה יפה, וקבוצות הפירות הקטנים בצבע אדום מאפיר - קישוטיות. עיקר רושמו של שיח זה מצורת עלוותו הקישוטית המיוחדת, וראוי לשים לב לפרט זה, שאנו שוכחים אותו לעיתים, בגלל חיפושינו אחרי פריחה בולטת. והרי בגן יש חשיבות גם לצמחים בעלי עלווה קישוטית וחזות מעניינת.
המורן המקומט גדל טוב ברוב האזורים. הריבוי מזרעים ומייחורים בערפל.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל

תמונות של צמחים שצולמו בגן הבוטני חוות נוי אשר בעמק חפר

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio