תונברגיה מכונפת Thunbergia alata
משפ' הקוציציים Acanthaceae

זהו מטפס בעל מימדים צנועים , שאינו מפסיק לפרוח בקיץ ובחורף , מגבילות אותו רק טמפרטורות נמוכות .

הפריחה בצבע כתום , עם עין גדולה שחורה המדיקה את כנויו בלועזית - black eye susan . התונברגיה יכולה לגדול בשמש מלאה וגם בצל למחצה , ומטפסת לבד על חוטים , רשתות ועמודים , בעזרת ענפים לופתים.

כל הצמח אינו תופס יותר מאשר 1 מטר ברוחב , תכונה מאוד רצויה לעומת האוסף העשיר של המטפסים שלנו בעלי עוצמת גדילה חזקה.

ריבוי המטפס הזה קל על ידי ייחורים עשביים במשך הקיץ וגם על ידי זרעים . לרוב מוצאים ספיח מסביב לצמח האם . כשאוספים את הזרעים צריכים לעמוד על המשמר שלא יברחו , בגלל תכונה קפיצית המעיפה את הזרע הבשל ממקומו . קיים גם זן לבן , אף הוא בעל עין שחורה אבל זה פחות בולט . התורנברגיה המכונפת מתאימה לפינות קטנות ולכיסוי מבנים שלא רוצים לכסותם בצורה יותר מדי צפופה .

צמח זה הגיע אלינו מחו"ל ובחורף הראשון בהיותו עדיין חלש , קפא . התרשמנו שזה צמח חד שנתי , ורק כשגידלנו אותו בשנית כדי לנסותו שוב , נוכחנו שהוא רב שנתי . כיום הצמחים שלנו הם כבר בני שלוש ומתפתחים יפה.

רות בנימין , מהנעשה בגינות הנוי , גן ונוף , ינואר פברואר 1965

 

עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים שאינם בררנים לגבי מידת הצל
הצמחים המתוארים להלן זקוקים להגנה מעטה, ובלבד שלא יעמדו בשמש מלאה במשך כל היום. בדרך כלל, הם יתפתחו יותר טוב באור מאשר בצל, אך אין להחליף את האור בשמש ישירה, בייחוד לא בשעות החמות.
נזכור גם מה שכבר ציינתי קודם ; ככל שהאיזור קריר יותר, יכול הצמח לסבול יותר שעות שמש. מכאן, שבתנאים מסויימים יגדלו צמחים מקבוצה זו גם בשמש.

מתאימה לתנאי אור בינוניים: בצל חלקי תפרח בשפע, ואילו באור רב מדי תיצרב.
הצמח עשבי ולא מתפשט על שטח רחב, וזו בדרך־כלל תכונה רצויה וחסרה במבחר צמחים, שרובם "תוקפנים" וקשה להחזיקם במקום צר, את התונברגיה אפשר להחזיק בשטח של כשני מייר.
הפריחה ממושכת, כמעט כל השנה, פרט להפסקה שחלה עם רדת הטפרטורה. מכאן יובן, כי אינה מתאימה לאזורים קרירים.
התונברגיה מטפסת בעזרת ענפים לופתים. חוט ברזל או רשת, מתאימים לשם היאחזותו. צבע הפרחים כתום, או לבן, עם "עין" שחובה. בלועזית קוראים לה Black - eyed Susan (שושנה שחורת-העין).
הכיבוי מייחורים עשביים, מזרעים ומהספית הרב.
(המטפס הקרוב לו: תונברגיה גדולת-פרחים, לעומתו, זקוק לשמש מלאה - נא לא להחליף !)


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio