מקור - סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

שם עממי: SILVER BUSH
משפחה: פרפרנים Papilionaceae
מוצא: אזורי החוף החמים של העולם.

הסוג סופורה הכולל כ-50 מינים, מוצאו קוסמופוליטי.

בשנת 2001 ביקרתי באי זנזיבר השוכן מול חופי טנזניה וגם שם ראיתי צמחי סופורה הגדלים בר Sophora tomentosלאורך חופי הים.

זהו שיח בינוני בעל קצב צימוח איטי עד בינוני, הגדל בארץ ל- 2-3 מטר גובה ורוחב בעל אופי צימוח זקוף. העלים מנוצים ,אורך העלה כ-20 ס"מ והם בעלי 9 זוגות עלעלים, אורך העלעל 2.5-5 ס"מ. העלעלים שעירים וקטיפתיים וצבעם ירוק -אפור מתכתי. הפריחה נראית אופיינת לסוג סופורה, הפרחים פרפרניים, ערוכים באשכול מסיים. אורך האשכול בתחילת הפריחה כ-20 ס"מ ,הפריחה מתקדמת כלפי מעלה והפרי נוצר בתחתית האשכול וגם הוא מתקדם כלפי מעלה .בסוף הפריחה אורכו של האשכול מגיע עד 80 ס"מ. הפריחה חלה באביב ונמשכת עד סוף הסתיו. הפריחה אינה בולטת, צבע הפריחה צהוב חיוור והיא נבלעת על רקע העלווה האפורה. מאידך , לתרמילי הפרי עם הזרעים יש ערך קישוטי. הפרי הנוצר דומה לתרמילי שעועית, צבע התרמיל עם היווצרותו ירוק ובהמשך לקראת הבשלת הזרעים הופך לצבע חום. התרמילים נראים כמו מחרוזות שמוטות כלפי מטה. הזרעים קשים ורעילים ואסורים למאכל, כמו בכל המינים האחרים של הסוג סופורה, הם מכילים חומרים אלקלואידים.

ייחודו של השיח הוא העלים הקישוטיים, צבעם המטאלי והמרקם הנעים למגע, בדומה למגע קטיפה.

סופורה טומנטוזה מתאימה לשתילה בשמש מלאה ועל קרקעות חול מנוקזות. בארצות המוצא הצמחים גדלים על דיונות חוף הים ונחשבים לעמידים לרוחות, מליחות, חום ויובש. כדאי לבחון את עמידותם בארץ לתנאי חוף ים. מניסיוננו אנו יודעים שתנאי חוף הים בארץ שונים מהתנאים באזורים הטרופיים ,בארץ הרוחות חזקות והצמחים הנשתלים בקו ראשון סובלים מרסס ים. למרות מוצאו הטרופי , הצמח עמיד לטמפרטורות חורף של עד אפס מעלות צלסיוס, ולפיכך מומלץ לשתילה ברוב אזורי הארץ למעט ההר הגבוה.

מומלץ לשתילה בגינון כצמח רקע בעל עלווה ייחודית בצבע ירוק-אפור שיבליט צמחים בעלי עלווה בצבע ירוק כהה או מאדימה. מתאים כצמח גובל במרחקי שתילה של 2 מטר בין הצמחים, בשיחייה מעורבת עם צמחים בעלי דרישות דומות. אני ממליצה לשמור על השיח בגובה מטר עד מטר וחצי מאחר ויש לו נטייה להיות דליל בבסיסו. את הגיזומים יש לעשות באביב, לאחר שהצמחים החלו ללבלב. החל משנת 1998 אני מגדלת צמחים אלו בגינון במושב סתריה, ושתלנים מוזמנים לאסוף זרעים מצמחים אלו כחומר ריבוי.

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio