סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי


משפחה: הדסיים Myrtaceae
מוצא: ניו-זילנד


תנאי גידול

מוצאו של ברזילי בחופי צפון ניו-זילנד, שם הוא גדל על דיונות חול וצוקים וחשוף לרסס מי ים ולרוחות. אולם טמפרטורות הקיץ באזור זה ממוזגות וסופות גשמים שכיחות במשך כל השנה.

בארץ אפשר לגדלו בכל אזורי הארץ, פרט לאזור ההר - שם הוא עלול לסבול מכפור. מתאים ביותר לאזור חוף הים. יגדל בשמש מלאה או בצל חלקי.

יכול לגדול ברוב סוגי הקרקעות, ובלבד שיהיו מנוקזות.
בשנים הראשונות הצמח מתאפיין בקצב צמיחה איטי ובצימוח קומפקטי. בשלב הבוגר קצב הגידול נעשה מהיר, הצמרת מתרחבת ובאזורים בעלי לחות גבוהה שורשי אוויר צומחים כלפי מטה. תוספת השקיה מזרזת את קצב הצמיחה והצמחים מתפתחים לממדים גדולים יותר. באזור קליפורניה מומלץ להשקות בשנתיים הראשונות משתילה, ולאחר מכן אפשר להפסיק את ההשקיה.

שימוש בגן

צמח חובה לאזורי חוף הים. צמחי הברזילי יכולים לשמש כגדר חוסמת בין שכנים, כעץ רחוב או עץ פטיו קטן. מתאים גם לפארקים ולגנים ציבוריים.
כאשר הוא נשתל לשמש כגדר, יש להקפיד על גיזומי נוף כדי לעודד את צמיחת הענפים מבסיס הצמח. במטרה לקבל עץ, אפשר לעצבו על גזע אחד או על כמה גזעים - ואז לגזום את הענפים הנוספים הפורצים מבסיס הצמח ולשמור על גזע נקי מסורים.

המועד המומלץ לגיזומי נוף הוא מיד לאחר גמר הפריחה.

ברזילי מתאים לשתילה במכלים. העלוה האפורה והמבריקה דקורטיבית במשך כל השנה, וכאשר הצמח פורח - הוא יפה במיוחד.

משמש בענף צמחי עציץ כצמח עציץ פורח ליצוא. בעזרת טיפול בכימיקלים מעכבי צמיחה מננסים את הצמח, והוא משווק לאירופה בחודש מרס כשכולו מכוסה בפריחה.

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio