לבן-עלה שיחני 'גרין קלאוד'
Leucophyllum frutescens 'Green Cloud'

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי, בית דגן


 משפחה:  לועניתיים Scrophulariaceae    

 מוצא:  המדבריות הדרום מערביות של ארה"ב, טקסס ומקסיקו
הזן שאוקלם ראשון בארץ בשנת 1990 והוא הזן הנפוץ ביותר בגינון. שיח בינוני עד 2.5 מטר גובה, עלווה אפורה, צימוח קומפקטי- צפוף, פריחה סגולה בקיץ בגלים, בזמן הפריחה מתקבל כדור ורוד והעלווה אינה נראית. מופע נאה בחורף כמעט ולא משיר עלים.  

אודות הסוג - 

הסוג לבן עלה מונה 12 מינים של שיחים ירוקי עד שמוצאם במדבריות של טקסס ומקסיקו. בנוסף, בחלק מהמינים הוגדרו ואופיינו מספר זנים וקיימים זני מכלוא בין מינים שונים. כל המינים והזנים עמידים ליובש ולטמפרטורות קיצוניות של חום וקור (כמו הטמפרטורות במדבר). מרבית המינים גדלים באזור מוצאם באדמות חומציות ובסיסיות.

בשנת 1991 איקלמתי בארץ את הזן הראשון של לבן עלה שיחני 'קומפקטום'. וכיום הוא שתול כמעט בכל גן. 

בשנת 1995 הבאתי מקליפורניה, ממשתלת מנרוביה, את הזן לבן-עלה שיחני 'גרין קלאוד'. בקליפורניה נעשה שימוש רחב בגינון בחלק מהמינים והזנים של לבן עלה.
לבן-עלה שיחני 'גרין קלאוד' היא סלקציה בעלת עלים בצבע ירוק (להבדיל ממין הבר שהוא בעל עלים בצבע אפור). השיח גדל ל 4-2 מטר גובה ולרוחב 1.5-1 מטר. 'גרין קלאוד' נחשב לזן הגדל לגובה הרב ביותר. אופי הצימוח של השיח הוא זקוף. העלים שלמים, פשוטים ואורכם מגיע ל- 2.5 ס"מ. הפרחים בצבע סגול בצורת פעמון, אורכם 2.5 ס"מ והם מופיעים על השיח בכל עונת הגידול. חלק מזני לבן עלה פורחים בגלי פריחה, ואז השיח מכוסה כולו בפרחים כך שכמעט ולא רואים את העלים. גל פריחה נמשך כשבוע, בסיומו נושרים הפרחים, ומתקבל "שטיח" וורוד מסביב לשיח. המחזוריות בין גלי הפריחה תלויה בתנאי הגידול, ובדרך-כלל, עוברים מספר שבועות בין גלי הפריחה. לבן-עלה שיחני 'גרין קלאוד' ממעט לפרוח בגלים, מאידך, תמיד נראה עליו פרחים. הפריחה מתחילה בחודש מאי, מוקדם יחסית לזנים האחרים, ונמשכת עד חודש נובמבר.

תנאי הגידול

כל מיני לבן עלה מתאימים לגידול בשמש מלאה, בכל אזורי הארץ. בתנאי צל יתקבלו צמחים בעלי צימוח שמוט-נפול ופריחה דלילה. מתאים לשתילה בכל מגוון הקרקעות, אולם יש לוודא שתהיינה גם מנוקזות היטב. אין צורך בתוספת דישון. דרישותיו למים מועטות. בשנים הראשונות לשתילה יש להשקות עד להתבססות, ולאחר מכן אפשר להסתפק בהשקיה חודשית בלבד. הוא עמיד לטמפרטורות קרות ומשיר חלקית את עליו גם כשהחורף מתון. מופעו בחורף לא במיטבו.
בעבודתי המשותפת עם מ.ע.צ וקק"ל במטרה לבחון צמחים חסכני מים לשתילה בצידי דרכים, שתלנו בשנת 1997 בכביש בילו-רמלה עשרות צמחים של לבן-עלה שיחני 'גרין קלאוד'.  החלקות קיבלו השקיות עזר בעזרת מיכלית בשנתיים הראשונות לשתילה בלבד, ומאז הם גדלים ופורחים, ללא תוספת בשקיה.
כמו כל הזנים של לבן עלה, הם מגיבים היטב לגיזום, בכל חודשי השנה, כולל בקיץ מאידך, לא מומלץ לגזום בקיץ מאחר וזו עונת הפריחה. כדי לשמור על גודל רצוי של השיח מומלץ לגזום בחודש פברואר לגובה הרצוי. ניתן גם לגזום ענפים מעוצים ועבים מתחת לגובה של חצי מטר ולקבל התחדשות מהירה מבלי לפגוע בו או לגרום להתנוונותו. את הזן 'גרין קלאוד' ניתן לעצב על גזע בודד, כעץ קטן.

השימוש בגן

לבן-עלה שיחני 'גרין קלאוד' מתאים לשתילה בצידי כבישים, כגדר חיה, מיסוך בגבול הגן ויצירת הפרדה בגן גדול. מתאים לעצבו כעץ קטן בגן. ניתן לשלבו יחד עם הזן 'קומפקטום' ואז מקבלים שילוב מעניין של צבעי עלווה אפורים עם עלווה ירוקה של ה'גרין קלאוד'.

הריבוי

את כל המינים והזנים מרבים בריבוי וגטטיבי. עונת הריבוי היא באביב-קיץ. משרישים בערפול. נועצים ייחורים מעוצים למחצה טבולים בהורמון השרשה, בשולחן השרשה. משך ההשרשה - כשלושה שבועות.

 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio