צינית מקרינה Ilex cornuta
משפ' ציניתיים Aquifoliaceae

 

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

עם הגברת התודעה לשזירת פרחים, ולאו דווקא מחומר שיגרתי, גוברת ההתעניינות בצמחים שאפשר לקטוף מהם ענפים לקישוט לבית.
לענפים כאלה ערך קישוטי רב לתרבות הדירה, בייחוד בעונה ענייה מפרחים בגן. בין צמחי גן־הנוי מצויים רבים, שמהם אפשר לקטוף ענפים קישוטיים, ולהלן נסקור את החשובים שבהם.


שית בגודל בינוני בעל צימוח איטי עם עלים קשים. הפריחה ירקרקה ואינה בולטת – אך לקראת הסתיו מופי־ עים לכל אורך הענפים פירות אדומים, קישוטיים מאוד, בקבוצות.
הצינית משמשת בחו"ל לקישוט מסורתי לחג המולד, וברבים מכרטיסי הברכה לחג מצוייר או מצולם ענף פירות זה. הריבוי מזרעים וייחורים בערפל.
• ראה מדור צמחי צל. עוד שלושה צמחים מקבוצה זאת :
חבושית פרנשט - Cotoneaster franchetii
מורן החורש - Viburnum tinus
מורן מקומט – V . rhytidophyllum

למעשה, מספר הצמחים שאפשר להשתמש בענפיהם לשם קישוט הוא לאין שיעור. זה תלוי בטעם האישי של כל אחד, וכמובן – באפשרויות הנתונות.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי קישוט - ענפים נושאי פרי קישוטי

עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים שאינם בררנים לגבי מידת הצל
הצמחים המתוארים להלן זקוקים להגנה מעטה, ובלבד שלא יעמדו בשמש מלאה במשך כל היום. בדרך כלל, הם יתפתחו יותר טוב באור מאשר בצל, אך אין להחליף את האור בשמש ישירה, בייחוד לא בשעות החמות.
נזכור גם מה שכבר ציינתי קודם ; ככל שהאיזור קריר יותר, יכול הצמח לסבול יותר שעות שמש. מכאן, שבתנאים מסויימים יגדלו צמחים מקבוצה זו גם בשמש.
לקבוצה זאת, צמחים שאינם בררניים לגבי מידת הצל, אפשר לשייך גם : ער אציל (ראה מדור עצים לא גבוהים), פלרגוניום תריסני (ראה מדורים: מסלעה, בתי-קברות),
קריסה גדולת-פרחים (ראה מדור חוף הים).
ליד קיר מוצל, או מוצל ברוב שעות היום, לא יתפתחו היטב אותם המטפסים הידועים כחובבי שמש מלאה.
המיבחר של מטפסים פורחים בחצי-צל מצומצם, גם אותם צריכים לחלק בהתאם לדרישות שונות לאור, כפי שהוסבר בתיאורים קודמים על צמחי צל. רק אם נתאים לכל צמח תנאים נכונים, נקבל ממנו מירב התוצאות והנאה.
------------------------------
השיח בגודל בינוני בעל עלים קשים ומבריקים, ופירות קישוטיים אדומים בסתיו.
הצינית נתקבלה בחוות־נוי ממשתלה בקליפורניה בשנת 1951, והיא שייכת לסוג נפוץ בחו"ל - Ilex, ובו מינים שונים בעלי עלווה יפה ופירות קישוטיים.
אגב, אין להחליף, כמובן, את הצינית עם צמח ירוק-עד הגדל במקוה-ישראל ובחוות נוי בשם : אלון דמוי־צינית .(Quercus ilex)
הצינית, אם כן, יפה גם לגינה יותר קטנה בגלל גידולה האיטי ויפי ענפיה במשך כל השנה. הפריחה קטנה ולא בולטת. שים זה מתאים לכל האזורים, פרט לקיצוניים ביותר.
הריבוי מזרעים טריים, וגם מייחורים בערפל.
* ראה צמחי-קישוט.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל


Pin It
Joomla SEF URLs by Artio