מתוך וויקיפדיה

הידרנג'אה (שם מדעי: Hydrangea) או הורטנזיה (Hortensia) הוא צמח רב שנתי, שהפרח שלו נראה ככדור בעל פריחה שופעת. צבע הפרח, תלוי בחומציות הקרקע: לבן, כחול, אדום, ורוד וסגול. יופיו של הצמח מתבטא בגודש הפריחה שלו. הוא צמח עמיד וחזק. הצמח פורח מתחילת האביב ועד לסוף הסתיו. הוא גדל בתור אשכול פרחים או בתור תפרחת בקצה הענף. ברוב המינים יש בראש התפרחת שני סוגי פרחים: קטנים פוריים במרכז ופרחים גדולים ומעוקרים מסביב. יש מינים שכל הפרחים פוריים ובאותו הגודל.

צמח הידרנג'אה (הורטנזיה) בטבע, כולל 70 - 75 מינים. הם גדלים באופן טבעי בדרום ובמזרח אסיה, מיפן ועד סיןומהרי ההימליה עד איי אינדונזיה ובדרום אמריקה ובמרכז אמריקה. הפרחים נפוצים מאוד בהאיים האזוריים, השייכים לפורטוגל ובייחוד באי "פאיאל" (Faial Island), המכונה אי התכלת לאור מספר הרב של פרחי הידרנג'אה המצויים באיי. מבחינים בכ-600 מינים מתורבתים.

גידול וטיפול

אם הצמח גדל בבית יש לבחור עבורו מקום מואר. בגמר הפריחה אפשר להעביר את העציץ למקום מוצל וכך אנו עשויים לקבל פריחה גם בעונה הבאה. הצמח אוהב מים. יש לשמור על קרקע לחה. בגן, יש למקם אותו במקום עם אור, אך ללא שמש ישירה.

ברוב המינים הפרחים הם לבנים. אצל אחרים הצבעים נעים בין : כחול, אדום, ורוד וסגול. צבע הפרח תלוי ברמת ה-pH בקרקע: קרקע חומצית גורמת ליצירת פרחים כחולים, קרקע נטרלית - עלי כותרות חיוורים וקרקע בסיסית - ורוד או סגול. הצמח הוא אחד היחידים הצובר אשלגן. כאשר הוא משתחרר נוצרים הפרחים הכחולים.

רעילות

לצמח ההידרנג'אה (הורטנזיה) יש רעילות מסויימת כיוון שהוא מכיל גליקוזידים ציאנוגנים. ולכן אין לטעום ממנו. אך הרעלה מתרחשת רק לעיתים נדירות שכן הפרח אינו טעים למאכל. בקוריאה המין שנקרא "Hydrangea serrata" משמש להכנת חליטות (herbal tea) ומכונה "Sansugug".

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio