הלקסינה זוחלת
Helxine soleirolii
משפ' הסירפדיים Urticaceae

שמה באנגלית " Baby ' s tears* (דמעות התינוק), כנראה בגלל העלים הקטנטנים העגולים.

צמח נמוך ביותר המהווה שטיח בגוון ירוק בהיר ובעל מראה עדין מאוד . הצמח חזק במיוחד בתנאי צל ולחות רבה . הוא מתפשט על ידי זחילה , וכל שלוחה שמנתקים אותה משתרשת מחדש ויכולה לשמש כריבוי .

צמח זה בא בחשבון רק למקומות מוגנים ובהשקאה סדירה.

רות בנימין , מהנעשה בחוות הנוי , גן ונוף ינואר 59

עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

הצמח משתרע ונשאר נמוך לגמרי, צמוד לקרקע, מתפתח מהר בתנאי לחות. השורשים שטחיים מאוד ולכן זקוק הצמח להשקאות תכופות, כמעט תמידיות. בכל התייבשות, אפילו זמנית, של הקרקע או האוויר (חמסין), משחירים מייד את  העלים. בתנאים טובים נותן הצמח מרבד רענן של ירק קישוטי מאוד. הפרחים קטנטנים, חבויים בין העלים, ולא נראים כלל.
הריבוי - ענף מכל שלוחה, או מגושים קטנים. אפשר לגדלו בהצלחה רבה בכלים, והוא מתאים בייחוד לעציצים קטנים, ששם הענפים שמוטים (" נשפכים ") מטה סביב סביב. בגידול בכלים רצוי ביותר להעמיד את הצמח בתוך תחתית עם מים, כדי שיוכל לספוג רטיבות במשך כל היום. כמובן, רוח פרצים בבית, כמו כל רוח טבעית בחוץ, תייבש את הענפים, ושוב לא יישאר רענן.

 

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון - צמחי צל

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio