צמח כיסוי לחצי צל , נמוך לגמרי כמו דשא , וניתן גם למידת מה של דריכה .

צמח זה אשר בזמנו תלינו בו תקוות רבות בקשר לתחליף לדשא , יכול לשמש - על סמך מה שלמדנו עליו - כצמח כיסוי בצל. אומנם אין הוא מתאים לדריכה , אבל העלים יפים והצמיחה נשארת לגמרי נמוכה . הריבוי על ידי שלוחה שמנתקים מהצמח

רות שטיינר (בנימין) מהנעשה בחוות הנוי , גן ונוף , ינואר 1959

בחלוף השנים התרחב מעגל הידע - להלן דברים נוספים שפרסמה רות ב 1964

זהו "עשב הפלא" שפעם הגיע מקליפורניה ועורר תקוות אצל הגננים שהוא יהיה הדשא האידאלי שלא ידרוש כיסוח .

כיום ידוע לנו שהוא עדין מדי כדשא רגיל , והוא גם ילכלך את בגדינו בירוק , אבל מתאים מאוד לגידול מהיר ויפה בחצי צל . בגלל היותו נמוך לגמרי , הוא מתאים לפינות בין אבנים ולכיסוי חלקות קטנות בצל , מקום שקשה להגיע אליו עם מכונת כיסוח . גידולו מהיר על ידי התפשטות שלוחות לכל הצדדים , הפריחה קטנטנה , בגוון ירוק וכמעט לא נראית .

הריבוי הראשוני על ידי זריעה , אבל אם כבר קיימת חלקת דשא , אפשר להמשיך ולהרבות על ידי שלוחות , עוד יותר טוב על ידי גושים קטנים . רשת השורשים שטחית מאוד ואין קושי להשתלט עליה .

רות בנימין , צמחים הראויים לתפוצה בגנים , גן ונוף חוברת י"ט , מרץ 1964

דיכונדרה זוחלת
Dichondra repens
משפ' החבלבליים Convolvulaceae
צמח חבלבלי לגמרי נמוך, עליו קטנים עגולים. הוכנס בזמנו כתחליף אפשרי לדשא, בגלל תכונתו לא לסבול מדריכה. במידה שהצל יותר מדי עמוק, העלים יותר גדולים ורכים, ואז הם כבר לא עומדים בפני דריכה.
הדיכונדרה מתפשטת מהר ע"י שלוחות, שהן גם משמשות לכיבוי. הפריחה קטנטנה וחבויה בין העלים. שם גם מבשילים הזרעים, נושרים ונובטים.
לשם שתילת משטח, רצוי לשתול גושים קטנים במקום שלוחות בודדות, ואז מקבלים יותר מהר את הכיסוי הדרוש.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון- צמחי צל

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio