מטפס Nyctaginaceae לילניים

בוגנוויליה, סוג במשפחת הלילניים. הוא צמח קוצני בעל פרחים שמוצאו בדרום אמריקה. הצמח נקרא על שמו של לואי אנטואן דה בוגנוויל, אדמירל ומגלה ארצות צרפתי. 

יחודו של הצמח הוא בשלל הגוונים בהם הוא מופיע - לבן, גוונים שונים של אדום וורוד, וכן סגול וכחול, אך למעשה צבע הפריחה של הבוגנוויליה הוא צהבהב בלבד. "הסוד" טמון בכך שהתפרחת עצמה קטנה למדי, והיא מגיעה לקוטר ממוצע של חצי סנטימטר. בשל גודלה הזעיר של התפרחת, "גייסה" הבוגנוויליה את העלים הסמוכים לה לעזרה ב"פיתוי" מאביקים על ידי צבעים עזים, וכך מצטיירים העלים כתפרחת עצמה.

מרחק 30 מטר ויותר היא נראית נהדר בגודלה הטבעי, בצבעים החזקים שלה ובמשך הפריחה הארוך. אלא שהבוגנוויליה פורחת בעיקר על קצה של ענפים ('שבטים') מהשנה הקודמת, כלומר אם נגזום אותה באופן קבוע – היא כמעט לא תפרח.  כמו כן, הקוצים האימתניים שלה יכולים לעקור עין של ילד המתרוצץ במרפסת.  אז מה קורה כאשר אין לנו את הלוקסוס של מרחק מהצמח?  אנחנו נאלצים לגזום אותו המון כדי לא להיתקל בקוצים, ואז אין ענפים של שנה קודמת וכמעט אין פריחה,המסקנה היא, שאם הגינה שלנו קטנה, כדאי לוותר על הבוגנוויליה הנפלאה .

מקור: וויקיפדיה , מאמרים bougainvillea

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio