עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

מגנית גבוהה
Aspidistra elatior
משפ' השושניים
צמח שכולו עלים גדולים, ארוכים, בערך עד 50 ס"מ. הגידול איטי, אך במשך הזמן מתהווה גוש מוצק שהוא קישוטי מאוד. גון העלים ירוק כהה מאוד, ובהתחלת התפתחותם כל עלה כאילו יי מגולגל יי בצורת סליל, דבר המוסיף לו ערך קישוטי. .
לצמח שורשים מעובים, כעין קני-שורש, והודות לכך הוא מסוגל לעמוד בתנאים קשים מאוד. הפרחים לא בולטים, כהים, ומופיעים על פני הקרקע בין העלים.
הריבוי ע"י חלוקה. למעשה כל חתיכת שורש עם נקודת צמיחה (עין) תשתרש ותיצור צמח עצמאי, אבל לשם קבלת שתיל מפותח יותר מהר, כדאי "לחלק" את גוש השורשים לגושים יותר גדולים עם 3 - 2 עלים לפחות. גם צמח כזה ניתן לגדל בכלים, רצוי בבינוניים עד גדולים. אם הוא עומד בתוך בית, יש לנגב מדי פעם את האבק, המפריע לצמח וגם מקלקל את יופיו.

מצוי גם זן מגוון של המגנית - מגנית גבוהה מגוונת A . elatior Var . variegata - שעליו מגוונים לאורכם בפסים לבנים. הגון אינו אחיד, ועובר מפסים לבנים ועד לפסים מעורבים ברוחב שונה, וזה קישוטי מאוד.
* ראה מדור צמחי-קישוט.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון - צמחי צל

 

עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים בעלי ירק קישוטי
קישוט בצמחים יבשים, ענפים ירוקים ופורחים, וכן פירות קישוטיים כתוספת לפרחים, כבש מקום נכבד בשיזור פרחים, בעיקר מאז 1966, כשחוות־נוי הכניסה ועודדה כמה גידולים חדשים או בלתי נפוצים, למטרת יצוא. אפשר להמליץ על שילוב גידולים אלה בין צמחי הנוי השונים בגן, לשם גיוון החומר לקישוט בבית, וגם כתוספת עניין בגן.

צמח-צל חזק, שכולו עלים גדולים, אשר מחזיקים מעמד
במים זמן רב. משום מה הוא ידוע רק לייפלוריסטים מקצועיים ממש. לשימוש רחב טרם חדר, כפי שהיה מגיע לו, בגלל העלים היפים שלו, שהם ירוקים כהים וגדולים.
המגנית דומה בהרבה מתכונותיה לעצבונית גדולת-העלים (ראה להלן) – הגידול איטי, והריבוי מחלוקה.
מירווחי שתילה - כמטר אחד. הפריחה קרובה לפני הקרקע ואינה בולטת.
• ראה מדור צמחי צל.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי קישוט - צמחים בעלי ירק קישוטי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio