נר הלילה החופי
Oenothera drummondii
משפ' נר הלילה
הצמח הוא "פליט תרבות" המופיע לאורך החופים. מקורו מארה"ב וחושבים שהגיע משם בדרך הים, כשזרעיו דבוקים לשקים וטובין אחרים. מאז התאזרח בארץ ומופיע בין צמחיית הבר של חולות החוף.

 נר הלילה הינו צמח גדול הזקוק לשמש, אינו רגיש ביותר לרוחות הים ולתנודות טמפרטורה, מלבד הקיצונית ביותר. לעומת זאת הוא רגיש למשטר מים : עודף מים או אדמה בלתי מנוקזת, גורמים להצהבת הצמחים. פריחתו נמשכת במשך כל השנה. הפרחים הגדולים, הצהובים, נפתחים אחה"צ ונסגרים בבוקר - מכאן השם. בגלל גודלם וגונם הבהיר, בולטים הפרחים גם בלילה.
מקומו של נר-הלילה במסלעה רק כשיש שטח גדול ופנוי. לכל צמח דרוש שטח של מיר אחד לפחות. הצמח אינו אוהב גיזום מופרז, והצלת־יתר עלולה להביא להתייבשותו. מקומו המוצלח ביותר הוא במסלעה "אקסטנסיבית", בתנאי השקייה מעטה, ועל מידרון לא תלול ביותר. צמחי נר-הלילה מתרוממים עד 40 - 30 ס"מ בערך, ופחות מזה במידרון. ככל שיקבלו פחות מים, כן יישארו נמוכים יותר.
עלוותו של נר-הלילה ירקרקה-אפורה.
הניבוי מזרעים, רצוי לקראת החורף. באזורים בהם הוא מצוי, אפשר למצוא ספים בכמות גדולה. היות שהוא מפתח שורש שיפודי כבר בגיל צעיר, מעבירים את הנבטים כשהם קטנים ובעונה קריבה, באביב המוקדם.
( ראה מדור קירבת חוף-הים.

רות בנימין מתוך ספרה הצמח הנכון במקום הנכון -צמחי מסלעה

 להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

נר-הלילה החופי Oenothera drummondii
משפ' נר-הלילה
צמח בר של חופי ים ; קישוטי מאוד בגינה בפרחיו הגדולים והצהבהבים, הנפתחים לקראת ערב ונסגרים שוב בשעות הבוקר.
הצמח משתרע על שטח של מטר מרובע אחד ואינו עולה יותר מ- 40 - 30 ס"מ בגובה. רוחות ומליחות לא מזיקות לו, והוא ממשיך לפרום במשך כל השנה. במזג אוויר גרוע הוא סובל באופן זמני, אך מייד עם ההשתפרות הוא חוזר למצבו הטוב. אין לגוזמו.
בצל לא מתפתח יפה, פורח פחות, ולבסוף מתנוון.
הריבוי מזרעים.
בקירבת צמחים מבוגרים אפשר למצוא ספיח רב, אבל רק הנבטים הקטנים ביותר מתאימים להעברה, כי שורשיהם עמוקים מאוד, אפילו בצמחים הצעירים ביותר, העברת נבטים - בחורף.
• ראה מדור מסלעה.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחי חוף הים

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio