להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים הגדלים בתוך המים
זוהי הקבוצה הגדולה והחשובה ביותר. כל הצמחים בקבוצה זו חייבים להישתל בתוך מיכל עם אדמה, כפי שהוסבר לעיל.
דרישותיהם שונות לגבי עומק המים, ולא יתפתחו כראוי בעומק פחות מהדבוש. רוב הצמחים רגישים לקור, במידה שונה.

נימפיאה לבנה (שושנת מים) Nymphaea alba
משפ' הנופריים
זהו הצמח החשוב והיפה ביותר בין צמחי המים. הוא זקוק לשמש מלאה, עומק מים של 70 - 50 ס"מ ולמרחב מחיה של כ־2 מ"ר.
בחורף הנימפיאה כמעט נעלמת. היא מתחדשת באביב מפקעותיה שבתוך הכלי, ובמשך השנים גם מהזרעים הנוש בים לתוך המים ויוצרים פקעיות.
יש צורך לדלל פעם בכמה שנים בין הפקעות, כדי שלא תיווצר צפיפות־יתר. פעולה זו מבצעים באביב, עם הליבלוב המתחדש כשהצמחים גדלים בצפיפות רבה מדי, או בעומק בלתי מספיק - מתרוממים העלים מעל פני המים ונוצר סבך. במצב רגיל צפים העלים על פני המים בצורה ציורית ועדינה. כאשר הצמחים מצטופפים, מתקשים העלים ואם כי הם מסוגלים לחיות מחוץ למים, הם מפסידים מיופיים המיוחד ומסתירים את הפרחים, שהם העיקר בצמח זה.
את עלי הנימפיאה מכרסמים חלזונות המים, כאשר אין להם מזון אחר. במקרה זה, הטוב ביותר - לאסוף את החלזונות (מהצד התחתון של העלים) ולהשמידם, ואין צורך בהדברה כימית.
הנימפיאה אוהבת אדמה דשנה ומקום מרווח לשורשיה.
זני הני מ פ י א ה: הזנים התרבותיים בארץ הם בגון צהוב ובמידה קטנה יותר גם באדום כהה. בעולם יש הכלאות רבות של גוונים שונים, וגם זנים ננסיים. הגון הלבן הוא צמח בר.
אפשר למצוא בארץ גון כחול בהיר, שגם הוא צמח בר :
הני מ פ י א ה התכולה - N . caerulea . עלי הכותבת שלה יותר צרים וחדים וצורת הפרח עדינה מאוד.
שתילת הנימפיאה: בשתילת צמח חדש בבריכה, כשהפטוטרות שלו עדיין קצרות, רצוי להגביה את הכלי בעזרת בלוק או עציץ הפוך, כך שהעלים יצופו על פני המים.
מנמיכים אותו בהדרגה כלפי רצפת הבריכה, לאחר שפטוטרות העלים מתאבכות.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחייה לבריכות נוי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio