שם עממי: Texas Mountain Laurel
משפחה: פרפרניים Papilionaceae 
מוצא: טקסס, ניו- מקסיקו וצפון מקסיקו

הסוג סופורה כולל כ-50 מינים של עצים ושיחים נשירים וירוקי-עד. כולם בעלי פרחים דמויי טופח, ריחניים ובולטים, ופירות וזרעים קישוטיים. הסוג כולל מינים מאזורים רטובים בניו-זילנד, מאזורים טרופיים בהוואי או מאזורים יובשניים במערב ארצות-הברית.
לצמחי הסופורה עלווה קישוטית וכאמור גם פריחה ריחנית.
צמחי סופורה אמריקאית אוקלמו בארץ לפני עשרות שנים. זהו עץ קטן על גזע אחד או כמה גזעים או שיח גדול ירוק-עד, הגדל לאיטו ל- 5-8 מטר גובה ו- 3-5 מטר רוחב. יש לו עלים מורכבים, 7-9 עלעלים מבריקים בצבע ירוק. אורך העלה 10-15 ס"מ ואילו העלעל אורכו 2.5-5 ס"מ. הפריחה חלה באביב המוקדם והפרחים ערוכים באשכולות שמוטים המזכירים את פריחת הויסטריה, אלא שהאשכולות של הסופורה האמריקנית קטנים יותר. אורך התפרחת 10-15 ס"מ, צבע הפרחים סגול-כחול כהה והם מאד מאד ריחניים. הריח מתקתק, מזכיר ריח של מיץ ענבים מן הסוג "טרופית" , וזו הפריחה בעלת הריח הכי נעים בעולם הצמחים. בהמשך לפריחה נוצרים פירות הדומים לבוטנים. צבע הפרי אפור-חום ובתוכו זרעים קשים וקישוטים שצבעם אדום והם מאד רעילים.

סופורה אמריקנית נחשב כבעל צימוח איטי עד בינוני. באופן טבעי יגדל בצורת שיח אולם ניתן לעצבו כעץ קטן בעל גזע נמוך או לעצבו על מספר גזעים. הוא אינו דורש גיזום למעט גיזומי עיצוב וניקוי הגזע.

תנאי גידול

מתאים לשתילה בשמש מלאה או צל חלקי בכל אזורי הארץ, כולל אזורי ההר הגבוה. באזורים בעלי טמפרטורות גבוהות הוא משגשג.
בארץ מוצאו הוא גדל על קרקעות בסיסיות ולכן הוא מתאים מאוד לגינון בארץ. מומלץ לשתול אותו בקרקע מנוקזת. הוא נחשב לחסכן במים אולם תוספת השקיה בשנים הראשונות תעודד את צמיחתו.

מומלץ לשתול סופורה אמריקנית כצמח מיסוך בין שכנים, ליהנות מחיץ גבוה של עלווה ירוקה וחיונית במשך כל השנה ומפריחה ריחנית באביב המוקדם. מרחק השתילה המומלץ למטרות גדר חיה הוא 2 מטר בין הצמחים. כעץ קטן מומלץ לשתול ברחבת המדשאה או בחזית של בית עם גינה לא גדולה במיוחד (אין לסופורה שורשים תוקפניים). מתאים לשתילה בפטיו או כצמח מיכל על גג או רחבה מרוצפת. מאחר שסופורה גדלה לאט, יש קושי לשכנע אנשים לשתול אותה בגן. עם זאת, משיגדל הצמח - הוא לא יאכזב את בעליו. 
ריבוי הצמחים הוא ע"י הנבטת זרעים. מומלץ להנביט זרעים בעודם טריים.

 תמונות ממשפחת הסופורה בחוות הנוי

פרויקט שיחזור איקלום הצמחים -  חווה חקלאית חינוכית בחוות הנוי פרויקט שיחזור האיקלום

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio