לתשומת ליבכם - צמח זה אינו היביסקוס .

הדבוקית היא שיח חזק מאוד , ירוק עד , צמיחתו צפופה ודחוסה מאוד ועיקר התפתחותו לרוחב. בתנאים של חצי צל או חוסר מקום להתרחבות הוא יכול לעלות לגובה של כמה מטרים.

הפרחים האדומים המופיעים במשך רוב השנה נראים תמיד כסגורים , ובזה אפשר להכיר סוג זה.

יש  היזהר בבחירת מקום מתאים לצמח זה , שהוא יפה במקומו , אך מתקבל פראי אם מוקצב לו מקום מצומצם . דרישותיו לתנאים ולמים צנועות . הוא מתאים יותר לגן גדול מאשר לגינה קטנה , ששם שום מזמרה לא תצמצם את גופו המתפרץ . יחד עם זאת , במקום מתאים אפשר ליהנות מפרחיו גם בסתיו ובחורף , ואז כמעט שאין דומה לו בחסינותו ופריחתו המתמדת.

הריבוי קל מייחורים עציים.

רות בנימין , מהנעשה בחוות הנוי , גן ונוף , אפריל 1965

 

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

דבוקית מעוצה Malvaviscus arboreus
משפ' החלמיתיים Malvaceae
שיח גדול ורחב מאוד, בעל צימוח צפוף, חסון ברוב התנ אים. פורח כמעט ללא הפסק במשך כל השנה. הפרחים האדומים נראים כאילו סגורים. רבים מהגננים בטעות חושבים אותו כשייך לסוג היביסקוס, ומכנים אותו בשם "יהיביסקוס מלוואוויסקוס".
למרות רב־פרחיותו אינו מהצמחים המומלצים לגדר בגלל צימוחו " הפראי " . לגדר כזו יש להקציב לפחות 5 מטרים ברוחב, ובתנאי השקייה טובים היא תתרחב גם יותר מזה. כל גיזום לשם ציצמום הנוף, כמובן לא יעזור, להיפך – הוא רק יעודד צימוח יותר חזק.
עם זאת, יש ערך רב לחזותו הצבעונית הממושכת, וכדאי לגדל את הצמח במקומות שאין הגבלה בשטח, או שבגלל תנאים קשים לא באים בחשבון צמחים יותר רגישים. ע"י צימצום בהשקייה ניתן להחזיקו פחות או יותר בגבולות רצויים. אם בכל זאת דרוש גיזום, אין לבצעו לקראת הסתיו ולא בסתיו, אלא לקראת הקיץ, כדי ליהנות מפריחתו החורפית, בעונה דלת הפריחה בגן.
באיזור קר מאוד הוא סובל בחורף, וזו סיבה נוספת נגד גיזום בסתיו.
ה ריבוי מייחורים.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - הגדר החיה - גדר חופשית

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio