יערה יפנית Lonicera japonica
משפחת היערתיים - Caprifoliaceae

מוצא: ארצות הברית

מאמרים שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות , הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

היערה היא מהמטפסים הנפוצים בכל תנאי הארץ , גם בשמש וגם בצל , ובעלת עוצמת גידול חזקה . הצמח מטפס בעזרת ענפים לופתים ויכול לכסות שטח נרחב . הוא ירוק עד. הפרחים בצבע לבן קרם , ריחניים מאוד , עם בושם נעים ביותר ומתוק מבלי להעות מכביד . הריבוי מייחורים .

הערה - אין להחליף צמח זה עם עם יערת ירוקת עד השונה ברוב תכונותיה וגם אינה ריחנית .

בשנים הראשונות נקרא הצמח "עיזונית" , כנראה בהשפעת עולי גרמניה בשנות עלייתם ההמונית

מתוך הספר הצמח הנכון במקום הנכון , רות בנימין - פרק ריחניים

 

 הפריחה מתחילה באביב ומסתיימת עם בוא הקיץ. הפרי צבעו כחול\שחור ואסור לשימוש בשל רעילותו. היערה מקובלת מאד ברפואה הסינית המסורתית ונזכרת לראשונה בחיבור הנודע Xinxiu Bencao, אשר פורסם בשנת 659 לספירה, כאחד מעשבי המרפא החשובים ביותר לסילוק חום ורעילות מהגוף. ברפואת הצמחים המודרנית נחשבת היערה לצמח עדין ונטול רעילות המתאים לשימוש ממושך.

מטפס חזק אשר בהיעדר תמיכה יכול לשמש לכיסוי. הוא מתפשט בתוך זמן קצר על שטח נרחב. קיימת סכנה שהצמח יטפס על צמח אחר – עץ או שיח – ואז עלול הוא להח ניקו. המסקנה: לשותלו רק בשטח ריק מצמחייה.
מתאים גם לשמש וגם לצל חלקי. מירווחי שתילה כמטר וחצי. המין יערה ירוקת ־ עד ( L . sempervirens ) – זו צמיחתה יותר איטית, לכן היא מתאימה בעיקר לכיסוי מקלטים.
• ראה מדור צמחים ריחניים.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון - פרק צמחי כיסוי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio