השִׂפְתָנִיִּים (שם מדעי: Labiatae או Lamiaceae) 

עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)


 מכונה גם לָבֶנְדֶר  בעבר נקרא Lavandula officinalis ומכאן שמו העברי
הצמח הזה חלש מהקודם ומתפתח טוב רק באדמה מנוקזת היטב ולא קלה מדי. גונו אפור ועלוותו ארומטית. הוא מתאים בעיקר למקומות גלויים לשמש. הריבוי - כמו הקודם. • ראה מדורים: חוף הים, מסלעה, צמחים ריחניים,
מגווני־עלים.

רות בנימין - מתוך סיפרה הצמח הנכון במקום הנכון - הפרק העוסק ב צמחים לבתי קברות

 

העלווה בצבע אפור, הפריחה באביב בגוון סגול בהיר, בצורה דלה. הצמח עשבי, נמוך, ורגיש מאוד לחוסר ניקוז ולצל, ובשום אופן אין לגוזמו.
מחוץ לאדמות קלות שמתחממות בקיץ, משמש הצמח כצמח כיסוי שאין לו דרישות רבות.
הריבוי - יחורי ראש, יחוריםם עשביים באביב ובסתיו
בושם האזוביון מפורסם בכל העולם, בזמנים עתיקים היו הגברות מאגדות זרים קטנים של כמה ענפים, מייבשות אותם ושמות בארונות בין הכבסים. גם בדורנו עוד קשור הבושם הזה לסבתות שלנו.
בושם ה " לבנדר " הוא רב-שימושי ברעננותו המיוחדת. הבושם של האזוביון הרפואי נקרא "לבנדר אנגלי', ואילו השם "לבנדר צרפתי" מתייחס לבושם המופק מהאזוביון המשונן.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון בפרק עלווה ריחנית

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

אזוביון רפואי Ilavandula officinalis (vera)
משפי השפתניים
העלווה בצבע כספי, הפריחה באביב, בצורה דלה. הצמח עשבי, נמוך, ורגיש מאוד לחוסר ניקוז וצל. בשום אופן אין לגוזמו. מחוץ לאדמות קלות שמתחממות בקיץ, משמש האזוביון כצמח-כיסוי שאין לו דרישות רבות.
הריבוי מייחורים באביב ובסתיו. על אודות בושם האזוביון - ראה במדור צמחים ריחניים.
• ראה מדורים: מסלעה, עלווה ריחנית, בתי קברות.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחי חוף הים

 

 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio