משפחת העיריתיים לשעבר השושניים - Asphodelaceae /lilaceae.

מוצא  
דרום-אפריקה. 
עלים קשים וצרים בגובה מעל 60 סמ. פריחתה בקיץ בצורת אשכול זקוף בצבע אדום וכתום . הקניפהופה אוהבת חום ויכולה לעמוד במידה רבה של יובש ולא תיפרח בצל. הפרחים בולטים מאוד בצבעם וצורתם , ונישאים על עוקצים בגובה של כ 60 ס"מ
ישנם זנים יותר נדירים בצבע צהוב , או צהוב וכתום יחד . הריבוי על ידי חלוקה באביב . השם העממי באנגלית הוא -
red hot poker
על שם כל הברזל שבו מטפלים באש בדירות בח"ול בגלל הצבע הלוהט של הפרח
הקניפהופיה מתאימה למקומות חמים ביותר , וגם לאדמות עניות 
הצמח אוהב שמש ויכול לגדול בחצי צל . כעבור מספר שנים , כשנוצרת צפיפות יתרה , כדאי לחלק ולשתול מחדש.
 רות בנימין , ארכיון , אפריל 1958
----------------------

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמח חזק, בעל עלים עשביים, צרים וארוכים, ושורשים מעובים. מבין העלים מתרוממים בקיץ גבעולים נושאי תפר־ חות בצורת אשכול, בצבעים שונים, מצהוב ועד אדום. גובה התפרחות - 70 ס"מ ויותר. הצמח מתאים לרוב האזורים, מרגיש טוב גם במקום חם ויבש יחסית, ולא זקוק להשקייה רבה.

קניפהופיית-הכלאיים מייצגת תוצאות הכלאות מזנים שונים, שהם בד"כ שונים במקצת מהמין הנפוץ : קניפהופיה אשכולית - K . uVaria גם בעונות הפריחה וגם בגוני הצבע. בין הגוונים אפשר למצוא, מלבד האדומים השונים, גם צהוב, ומעברים מאדום-כתום לצהוב.

בגלל העלים הצרים וצורת התפרחת, מתאימה הקניפהופיה  לצירוף עם צמחים בשרניים. כמובן, שגם תתאים לכל פינה אחרת בגן, אשר צמח אחר לא יצל עליה.

הריבוי ע"י חלוקה, ומזרעים (שמהם עלול להתקבל זן שונה במקצת).

ראה גם מדור מסלעה.

רות בנימין - מתוך הספר הנכון במקום הנכון פרק רב שנתיים

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio