הדפסה

 משפחה סהרונים Menispermaceae

צמחים שאינם בררנים לגבי מידת הצל
הצמחים המתוארים להלן זקוקים להגנה מעטה, ובלבד שלא יעמדו בשמש מלאה במשך כל היום. בדרך כלל, הם יתפתחו יותר טוב באור מאשר בצל, אך אין להחליף את האור בשמש ישירה, בייחוד לא בשעות החמות.
נזכור גם מה שכבר ציינתי קודם ; ככל שהאיזור קריר יותר, יכול הצמח לסבול יותר שעות שמש. מכאן, שבתנאים מסויימים יגדלו צמחים מקבוצה זו גם בשמש.

--------------------

שיח גבוה ורחב . שיופיו בעלוותו המבריקה . העלים גדולים , גלדניים . הפריחה קטנטנה , ירוקה ואינה בולטת . השיח מצמיח ענפים ארוכים , גמישים , בצורץ קשתות ,ולכן צריך להקציב לו מקום די רחב , בריווחים של 5 מטר לפחות . אם גוזמים לעיתים קרובות את הענפים הצדדיים ה"מפריעים" , לא יבוא לידי ביטוי עיקר יופיו.

למרות היותו צמח צל , הוא אינו בררן לגבי מידת הצל , ויגדל היטב בכל האזורים , למעט החמים מאוד . מקור הצמח בגן הבוטני מקווה ישראל , שם גדל במשך שנים רבות עד שזכה להפצה .

 כצמח קישוטי הסהרון מתאים לשזירת זרים גדולים . הירק מחזיק במים פחות זמן ממינים אחרים , אבל בגלל צורתו המיוחדת כדאי להשתמש בו לקישוט שיזורים חגיגיים במקום בולט .

הריבוי מייחורים בערפל

מקור הצמח בגן הבוטני במיקווה ישראל , שם גדל במשך שנים רבות עד שזכה להפצה

רות בנימין , מתוך הספר - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי צל

מופיע גם בארכיון צמחים להפצה חוות נוי

עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים בעלי ירק קישוטי
קישוט בצמחים יבשים, ענפים ירוקים ופורחים, וכן פירות קישוטיים כתוספת לפרחים, כבש מקום נכבד בשיזור פרחים, בעיקר מאז 1966, כשחוות נוי הכניסה ועודדה כמה גידולים חדשים או בלתי נפוצים, למטרת יצוא. אפשר להמליץ על שילוב גידולים אלה בין צמחי הנוי השונים בגן, לשם גיוון החומר לקישוט בבית, וגם כתוספת עניין בגן.

שיח גדול ונאה לתנאי חצי צל. הענפים ארוכים וצורתם קשתית. הם מתאימים לשזירת זרים גדולים. העלים גדו לים, יפים ומבריקים. הירק מחזיק מעמד במים פחות זמן מהקודמים, אבל בגלל צורתו המיוחדת, כדאי להשתמש בו לקישוט שידורים חגיגיים במקום בולט, כאשר ניתן לו מרחב מספיק לגובה ולרוחב. את שיחי הסהרון יש לשתול במירווחים של 5
- 4 מטרים. הפריחה קטנטנה, ואינה בולטת. בארץ אין הבשלת זרעים.
הריבוי מייחורים בעזרת ערפל.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי קישוט - צמחים בעלי ירק קישוטי

 

 

Joomla SEF URLs by Artio