הדפסה

בשנת 1955 שתלנו מהחומר שלנו חלקות תצפית מקבילות  ........בין הדשאים שהכנסנו לשם נסיון בשנים האחרונות לחוות נוי , מתבלט עד כה העשב - זואיסיה מנילאית -

zoyisia matrella super lawn

את השלוחות הראשונות קיבלנו בשנת 1953 מקליפורניה יחד עם עוד שלושה מני זואיסיה :

Z.indica, Z.matrella , Z.japonica meyer

כבר בתחילת הגידול יכולנו לראות שתי תכונות אופייניות : הצמח הוא בעל עלים דקים והגידול איטי.

בשנת 1955 שתלנו מהחומר שלנו חלקות תצפית מקבילות מכל ארבעת המינים האלו , כל חלקה בערך 50 מ"ר . ומכולם בלט הדשא הנ"ל . הוא נבדל מהיתר בעיקר בכך שבחורף רגיל אינו סובל , לעומת כל השלושה האחרים שהופכים לצהוב וחום כשמתחיל להיות קר. הדשא הוא צמח ממוצא דרום מזרח אסיה מהאיים המלאיים . צורתו הכללית עדינה , הגידול צפוף והשרשים עמוקים . הוא מתפשט על ידי קני שורש תת קרקעיים ושלוחות . היתרון הגדול בגידול האיטי הוא בחיסכון ניכר של ימי עבודה לכיסוח וקיצוץ הקצוות , ואילו החיסרון הוא בקליטה האיטית בהשוואה לדשאים הרגילים שלנו  כנראה שהזמן הטוב לשתילתו הוא גם כן תחילת הקיץ. השתילה משלוחות.

כדי לקבל דשא יפה יש לשמור על הכיסוחים . מחלקות התצפית מחוות הנוי למדנו שצריך להתחיל מוקדם בכיסוחים וגם לעיתים תכופות יותר . השנה , בפעם הראשונה , נשלח חומר ל 20 נקודות תצפית בכל אזורי הארץ , וגם בחוות הנוי נשתלה חלקה חדשה.

מוקדם עדיין לקבוע אם הדשא החדש בא בחשבון להפצה רחבה בגנים , ואם הוא יכול אולי להליף חלק מהדשאים הקיימים בארץ שאין אנו מרוצים מהם . דבר אחד ברור לנן כבר : הצמח הוא בעל תכונות רצויות : צימוח חזק ואיטי , מראו עדין , עמיד בחורף רגיל .

רות שטיינר (בנימין)  , מהנעשה בגננות נוי בחוות נוי , גן ונוף אוקטובר 1958

תמונות שצולמו בגן הבוטני חוות נוי

 

 

Joomla SEF URLs by Artio