הדפסה

 

 משפחה: מלפיגיים Makpighiaceae

שם עממי: Dwarf Barbados Cherry
מוצא: מדרום טקסס עד צפון דרום-אמריקה ואיי הודו המערביים

הסוג מלפיגיה כולל כ- 45 מינים של שיחים או עצים זקופים שמוצאם בעיקר באמריקה הטרופית.
מלפיגיה גלברה הוא צמח ותיק בארץ שאוקלם בגן הבוטני חוות הנוי לפני עשרות שנים ונשתל בשני גני האיקלום לפירות אקזוטיים: בגן חנן שבמכון וולקני ובגן האיקלום שבפקולטה לחקלאות, בשכונת נווה עמית ברחובות.  הפרי קטן, קוטרו 1 ס"מ, בעל טעם מתוק עם הבשלתו ודומה לפרי הדובדבן. הוא נחשב לאחד הפירות העשירים ביותר בוויטמין C. כיום יודעים לסנתז במעבדה חומצה אסקורבית וניתן להשיג כדורים של ויטמין C בחנויות. אולם, בעשור הקודם שתלו בהוואי ובג'מייקה מטעים מסחריים של מלפיגיה כדי להפיק מהפרי הקטן את הויטמין C הנחשק כל כך. הפרי שימש גם לרקיחת ריבות, מיקפאים וג'לי.

צמחי המלפיגיה שאוקלמו בעבר בארץ הם שיחים גבוהים הגדלים עד ל- 3 מטר גובה.  זהו שיח ירוק עד, מעוצה בבסיסו ועשבוני בחלקיו העליוניים של הצמח, המצטיין בצימוח קומפקטי. העלים נגדיים, דמויי איזמל, אורך העלה כ- 2.5 ס"מ וצבעו ירוק כהה. הפרחים ערוכים בתפרחות קטנות, בחיקי העלים, 3- 5 פרחים בתפרחת. קוטר הפרח 1.5 ס"מ וצבעו וורוד. הפריחה מתחילה באביב ונמשכת כל הקיץ והסתיו. בהמשך לפריחה מתקבל פרי קטן שצבעו ירוק בתחילה ועם הבשלתו הופך צבעו לאדום כהה ומבריק בדומה לפירות הדובדבן וזה השלב שהוא מתאים לאכילה. חנטת הפירות מתחילה בסוף הקיץ ולמעשה השיח מושך תשומת לב דווקא בסתיו, כאשר הוא מכוסה בפרי אדום בשילוב עם פרחים וורדים ופירות ירוקים שעדיין לא הבשילו.

תנאי גידול:

מלפיגיה מתאימה לשתילה בכל איזורי הארץ. הצמח עמיד לטמפרטורות נמוכות של עד מינוס 04 צלזיוס, ויגדל בכל סוגי הקרקעות ובלבד שתהיינה מנוקזות. מתאים לשתילה הן בתנאי חצי צל ובפרט בתנאי שמש מלאה. לשתול בשמש מלאה או צל חלקי בלבד כדי לקבל חנטה טובה של פרי שמעניק לצמח את יופיו וייחודו. בתנאי צל, כמעט ואין חנטה של פרי וענפי השיח רובצים לעומת הצימוח בשמש מלאה. יש להשקות את השיח באופן סדיר אחת לשבועיים במשך הקיץ. השיח מתאים לגינון באחזקה נמוכה ואינו דורש גיזומים כלל. יש לו מופע "נקי" כל השנה.

מלפיגיה שייכת לקבוצת הצמחים החסרים לנו בגן: שיח נמוך, ירוק עד, וצנוע בדרישותיו. צמחים ששתלתי בגינון במושב סתריה ובמכון וולקני לפני כ- 7 שנים, גובהם כיום כ- 70 ס"מ בלבד והם מעולם לא נגזמו. קצב צימוחם מהיר בשנה הראשונה ומשתיל קטן מתקבל שיח בגובה של כ- 50 ס"מ בתום השנה הראשונה.

הצמחים ישתלבו בגן כצמח נמוך לכיסוי שטחים ואז מומלץ לשתול במרחקי שתילה של 1 מטר בין הצמחים. יכול לשמש כצמח גובל נמוך לאורך שביל הכניסה לבית או כחוצץ בין ערוגה פורחת לערוגת התבלינים. מאידך, הצמח מגיב היטב לגיזום ומתאים לגיזום פיסולי  למי שרוצה לפסל בצמחים. מתאים לשתילה במיכל אותו נציב על גג הבית, בפטיו או בכניסה לבית.

ריבוי:

כאמור מדובר בסלקציה ולפיכך הריבוי חייב להיות וגטטיבי בלבד בכדי לשמר את תכונות הקלון. ניתן להשריש יחורים מעוצים למחצה בשולחן השרשה בתנאי ערפל ובעזרת הורמון השרשה. מומלץ להשריש באביב או בקיץ. השרשת היחורים מתקבלת תוך 3 שבועות. בגינה מומלץ לשתול בחודשי האביב.

עוד תמונות של צמח המלפיגיה

Joomla SEF URLs by Artio