הדפסה

משפחה: סבוניים, Sapindaceae.

שם עממי: Hairy Bird's Eye, Red Jacket

מקור  -עץ ירוק-עד, יוצר צללית עגולה. קצב גידול איטי עד בינוני ותוחלת חיים בינונית. גזעו חלק ואפור, הפרחים הם מכבדים בצבע ירוק. עלווה ירוקה-אפורה נאה, פרי קישוטי. דורש עיצוב בשנים הראשונות. צריכת מים צנועה. מלכלך מעט בפירותיו, רגיש למליחות, למחלות ולמזיקים. עמיד בקרה ובשרב, מתאים למרבית אזורי הארץ מלבד ההר הגבוה. מתאים כעץ רחוב ושדרה, כעץ צל בודד או בקבוצות  העץ אינו אגרסיבי וגידולו בינוני.

כרבל לביד הוא עץ ירוק עד, שמו של העץ הולם אותו היטב ומתאר יפה את מראהו ואת המגע עם עליו ופירותיו. העלים משוננים מעט, בצבע ירוק כהה מבריק, הצד התחתון מכוסה בשערות לבד קטיפתי, לעלים הצעירים בעת הלבלוב צבע חום אדמדם יפה.

 הפריחה בצבע ירוק אינה משמעותית, הפרי בצבע חום ואף הוא מכוסה במעטה לבד רך, מופיע בקצות הענפים, עם הבשלת הפרי מתגלה מעטה העוטף את הזרע בצבע אדום.

בארץ מוצאו עשוי להגיע לגובה של 15 מטר ויותר. בארץ בשל תנאי האקלים וקרקע יגדל למימדים קטנים יותר, יתכן שבמשך השנים נופתע ונגלה שגם אצלנו יגיע העץ למימדים גדולים יותר.

 העץ אוקלם  בארץ לפני כשלושים - ארבעים שנה בחוות הנוי, נשתלו פרטים בודדים והעץ לא הופץ במשתלות, בשנות השמונים והתשעים נשתלו עצים רבים בכל רחבי הארץ, אדריכלים, מתכננים נוף וגננים הרבו להשתמש בו כעץ מוביל ודומיננטי במקומות רבים, לעיתים קרובות ללא ידיעה ברורה על מגוון תכונותיו של העץ, הן הטובות והן הבעייתיות.

 הכרבל הלביד הוא עץ חסון, נופו וצלליתו של העץ עגולה, עצתו צפופה, גזעו בצבע אפור יפה, וקליפתו נעימה למגע, ענפיו מסודרים לאורך הגזע המרכזי והוא קל לעיצוב, אך יש לשים לב לזוויות החדות של ענפים אחדים העלולות להוות מקום של חולשה ושבר עם התבגרותו של העץ. קצב גידול איטי בשנותיו הראשונות, לאחר מכן קצב גידול בינוני.

ניתן לעצבו כעץ רב גזעי, או בעל גזע אחד, התחדשות וצימוח נמרץ לאחר גיזום או כריתה.  מתאים לשמש מלאה וצל חלקי, קרקעות עמוקות בינוניות וכבדות. למישור החוף, שפלה, הרים נמוכים, נגב צפוני ומערבי, עמקים.

העץ רגיש לקור קיצוני לכן אינו מתאים לאזורי ההר הגבוה או למקומות בהם אירועי קרה תכופים. רגיש לקרקע גירנית ומלוחה, במקומות בעלי תכולת גיר גבוהה בקרקע העץ סובל מחוסר ברזל ,המתבטא בהצהבת עלים והתייבשותם.

 

צריכת המים בינונית, עצים בוגרים בקרקעות כבדות, בעיקר אלו הנהנים ממקור מים קרוב כמו מדשאות או שיחיות אינם זקוקים להשקיה. עצים בוגרים הנטועים בקרקעות קלות יתכן ויזדקקו לתוספת השקיה בקיץ.

 ככל שהעץ גדל ומתבגר נופו נעשה צפוף וכבד, השפעתו על הצמחים השתולים מתחתיו משמעותית, חשוב לתכנן לטווח ארוך את סוג הצמחייה הנשתלת בסביבת העץ, רצוי לשתול צמחים אשר יצליחו לגדול בתנאי צל כבד ומערכת שורשים צפופה.

 הזרעים של העץ נובטים בקלות יחסית באזורי הגן המושקים, ויוצרים ספיח הניתן לשליטה. נתון חשוב שאותו יש לקחת בחשבון בשתילת העץ הוא עומס הפרי הרב, נשירתו הרבה, ונטייתו להימרח ולהדבק למדרכות שטחי ריצוף ולכל מה שמתחתיו.

 מתאים לשתילה בפראקים, גנים גדולים, לשדרות גדולות בהן אין שטחי ריצוף, חורשות, בבית פרטי ניתן לשתול את העץ בשולי הגן במידה והגן גדול דיו.

Joomla SEF URLs by Artio