הדפסה

משפחה: ביגנוניים Bignoniaceae

מוצא: מכלוא גנני בין שני המינים הקיימים בסוג: עקולית משרישה x עקולית גדולת פרחים C. radicans x C. grandiflora הראשונה מוצאה בארה"ב והשנייה מוצאה בסין ויפן
מכלוא זה נפוץ בגינון בארץ, בקליפורניה ובאירופה הוא משמש כצמח פטיו מעוצב ופורח ובדרום אירופה (איטליה, צרפת וספרד) הוא נפוץ בגינון.

צמח מעוצה, נשיר, גדול ונמרץ המטפס בעזרת שורשי אוויר. מתאים לגן גדול בלבד, ולא ליד הבית. העלים נגדיים ומנוצים, מספר העלעלים 9-13 וצבעם ירוק כהה. הפרחים גדולים ומרהיבים, ערוכים במכבדים בקצות הענפים. כותרת הפרח דמוית משפך וצבעה אדום-סלמון. הפריחה נמשכת כל הקיץ ועד סוף הסתיו.

מתאים לשתילה בשמש מלאה בכל אזורי הארץ. הצמח יכול לכסות שטחים נרחבים תוך זמן קצר, יכול להגיע ל-10 מטר ויותר. עמיד לקרה ולשרב, נחשב לחסכן במים. באזור השפלה יצמח גם ללא תוספת השקיה אולם השקיה בקיץ תעודד ותשפר את הפריחה. הפריחה מושכת צופיות.
אם יישתל בסמוך לבית, שורשי האוויר נצמדים לקיר הבית ויכולים לגרום נזק לטיח או לארגז הרוח. הצמח מוציא נצרים בכל מקום בו היתה פציעה בשורשים, ובמשך השנים ניתן לראות המון נצרים בלתי רצויים בכל שטחי הגן. מאידך, בגן גדול ופתוח, יכסה גדר או מבנה וירהיב בפריחה ממושכת. לעתים ניתן לראות אותו מטפס ופורח על עצים גבוהים או על עמוד. מתאים לכיסוי מקלטים.
בהיותו מכלוא בין-מיני ,אינו מייצר זרעים ופירות ולכן יש לו מופע נקי. הריבוי נעשה בייחורים.

אם רוצים לבקר את התפשטותו, מומלץ לגזום בסוף החורף כאשר הצמח ללא עלים. שתילים ניתן להשיג בכל המשתלות, ויש משתלות המייצאות ייחורים מושרשים של זן זה לאירופה.

עוד תמונות 

Joomla SEF URLs by Artio