הדפסה

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

פטונית הפלאיים Petunia hybrida
משפ' הסולניים Solanaceae
אחד הצמחים הרב-תכליתיים ביותר בגינה, אשר פריחתו נמשכת ברציפות כמעט שנתיים. הצמח משתרע עד למטר אחד ברוחב ויכול גם לכסות מידרון קצר בצימוח שמוט כלפי מטה. הצבעים רבים, גם חד-גוניים וגם מעורבים, וזאת בצורות שונות : כתמים, פסים, ומרכז שונה מאשר קצה הפרח. כן מופיעות צורות שונות: פרחים "פשוטים" ו"ימל איס", שבדרך כלל מופיעים על שתילים יותר חלשים וקטנים, ויחד עם יופיים המיוחד - חייהם קצרים.
לבד מהפרחים ייהמלאים'י מקבלים ספים רב מצמחי הפטוניה לא פחות יפים מצמחי האם. הצבעים בדרך־כלל יחמים": ורוד, סגול, ארגמן ולעתים יותר רחוקות גם אדום וכל המעברים ביניהם. כן ישנם פרחים בגוון לבן נקי, או כל הצורות המעורבות בצבע לבן, או עירבוב של הגוונים שנזכרו.
העלים רכים. הפרחים דביקים במקצת, בעלי ריח חלש, אך מיוחד, לא בלתי נעים. הם אינם מתאימים כייכ לקטיף. לעומת זאת מתאימה הפטוניה לכלים, במיוחד לאדניות, בגלל פריחתה הממושכת, ובעיקר הודות לצימוחה השמוט כלפי מטה.
כשהפטוניה מתחילה להתנוון, בשנה השנייה, אפשר אמנם לחדשה למשך זמן קצר ע"י גיזום - אך אין הרבה נחת מצמם מבוגר זה, ומוטב להוציאו מהשטח ולהמשיך בצמחים צעירים (ספיח).

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - חד שנתיים

Joomla SEF URLs by Artio