הדפסה

 משפחה: סולניים Solanaceae
מוצא: אמריקה הטרופית
שם עממי: Yesterday-Today-Tomorrow

ברונפלסיה הוא שיח בגודל בינוני, ותיק בארץ. בשנים האחרונות הוא נשתל יותר בגינות הפרטיות וטוב שכך. את ההצגה גונבת הפריחה של השיח שאף העניקה לצמח את שמו העממי הנ"ל: כותרת הפרח ביומה הראשון צבעה סגול ("yesterday") הופכת לצבע לונדר ("today") ולבסוף לצבע לבן ("tomorrow").

באביב השיח מתכסה בפריחה שופעת וניתן לראות עליו פרחים בכל הצבעים והגוונים בו-זמנית. פרחים אלו ריחניים מאוד, בעלי ריח אופייני לברונפלסיה ולעיתים, בלילה, גם כשאין רואים את השיח, אפשר להריח ולזהות אותו לפי הריח.

בארץ מוצאו השיח הוא ירוק-עד אך בארצנו, כשהחורף קר, הוא משיר את עליו לתקופה קצרה (בחודשים ינואר-פברואר). 
העלים מסורגים, אליפטיים, אורכם כ- 10 ס"מ וצבעם ירוק חיוור. השיח יכול לצמוח לגובה של 3 מטר אולם ניתן גם לגזום אותו לגובה ולרוחב של 1 מטר. הפרחים ערוכים בתפרחות דלילות, קוטר הפרח כ- 5 ס"מ, וכאמור הפרחים בולטים ,מרשימים וריחניים. הפריחה חלה באביב, ובחג הפסח, מדי שנה, צמחי הברונפלסיה מדהימים בפריחתם ובריחם הנעים. בהמשך הקיץ הפריחה ספורדית ( הכוונה לטפטופי פריחה לא סדירים).

תנאי גידול

הברונפלסיה מתאימה לשתילה בתנאי צל חלקי. (הכוונה למקום שאין בו קרינה ישירה). בתנאי שמש מלאה הצמח כלורוטי, הפריחה נצרבת מהשמש והעלים מקופלים. מומלץ לשתול בקרקע מנוקזת, מועשרת בקומפוסט. ובנוסף, כדאי לדשן בקומפוסט כל שנה באביב. צמחים שעליהם מצהיבים באופן המעיד על סימני מחסור בברזל, כדאי להוסיף ברזל (בצורת סקוסטרין).

כדאי לגזום את השיח באביב על מנת לעצבו ולמנוע ממנו להיות פרוע מדי. אפשר גם לעצב את השיח על גזע בגובה 100-60 ס"מ ואז לתת לענפים לצמוח בצורת פונפון. אפשרות אחרת היא לגזום אותו לגובה ורוחב של 1 מטר או, אם הוא שתול סמוך לקיר, אפשר לתת לו להגיע לממדים גדולים יותר. הוא יתפתח היטב ויפרח גם כאשר ישתלו אותו במיכל. כאשר השיח שתול במיכל, בזמן הפריחה ניתן להציבו בכניסה לבית ולהינות מריח הפרחים.

הברונפלסיה מתאימה לשתילה ברוב אזורי הארץ והצמח נהנה (צריך להוסיף בקיץ לא?) מלילות קרירים. בגינה מוצלת חלקית (למשל בקיר צפוני) אפשר לשלב בשתילה את הברונפלסיה ליד הורטנסיה, מקייה נאה, פוקסיה ועוד.

 

Joomla SEF URLs by Artio