להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

Lupinus pilosus תורמוס ההרים
משפ' הפרפרניים Faboideae
אחד הצמחים היפים מצמחיית־הבר, שאפשר לראותו בגליל העליון ובאיזור סביבת הכינרת, בעיקר באדמות בזלת. צבעו הכחול והנהדר בולט מרחוק, בייחוד כשמופיע בד"כ בקבוצות גדולות, כתוצאה מפיזור הזרעים המרובים בשטח. לפחות בגלל צבעו הכחול, המיוחד כל־כך, כדאי להכניסו כגידול תרבותי בין צמחי הגן (לפני שייעלם בטבע).
למרות שהתורמוס, כאמור, גדל בטבע באדמות בזלתיות, אפשר לגדלו בתנאי תרבות (היותר טובים) גם ביתר האזו בים - אך, כמובן, הוא יצליח יותר באדמות כבדות מאשר חוליות.
נאה לו שכנות עם ציפורני החתול ; בהיותו יותר גבוה, הוא יהווה את הרקע. צירוף זה נותן משחק צבעים נהדר של כחול (תורמוס) עם כתום ותרוג של ציפורני החתול. בגינה רצוי לקבוע את התורמוס ישר במקום, בסתיו. הצמחים יתפתחו לגובה של כ-40 ס''מ, ויותר - אם שותלים בצפי פות. הפריחה באביב.
גם העלים המאוצבעים קישוטיים מאוד. יש בהם התופעה המעניינת, שתמיד הם מופנים אל השמש, כך שבמשך יממה הם עושים סיבוב כלפיה. במרכז העלה יש כעין שקע קטן, שם מחוברות אונות העלה - ובמקום זה, אחרי גשם או טל חזק, נשאבת לעיתים טיפת מים גדולה - מראה מאוד מקסים
לתורמוס זרעים גדולים, וכאמור, יש לזורעם במקום, ללא הכנת מנבטה מוקדמת. רצוי לאסוף את הזרעים אחרי הבשלתם בגינה, או בטבע, בתחילת הקיץ, כי לא תמיד ניתן לרכוש אותם בחנויות הזרעים. את הזרעים יש להוציא כשה תרמילים יבשים, לפני שהם מתפקעים - שאם לא כן הזר עים נזרקים מהתרמיל בבת־אחת ובחוזקה, למרחק, ככל שתנופתו תשיג. כידוע, זו דרך הפצתו בטבע, כדי להבטיח ייפיזור אוכלוסין'.
קיימים עוד מיני תורמוס בר בארץ שאפשר, כמובן, גם מהם לאסוף זרעים, ולשלבם בין הפרחים התרבותיים - אלא שהם פחות קישוטיים מתורמוס ההרים (הכחול), וכן נופלים ממנו גם בתכונות האחרות :
א. התורמוס הצהוב - L . luteus - זקוק לאדמה כבדה ורטובה, ועלוותו רבה ביחס לפרחים, שאמנם צבעם יפה מאוד.
ב. התורמוס הארץ־ישראלי - L . palaestinus המצלים בכל האדמות, אך גונו אינו בולט ולא מעניין - לילך בהיר – ואולי הוא יותר מדי נפוץ בכל הארץ, מכדי להוות מוקד
התעניינות בגינה.
חשוב כאן לציין כי התורמוס הנפוץ בחו"ל, ובעיקר באירופה, הוא מין שונה : L . polyphyllus , צמח רב-שנתי גבוה, שבד"כ לא מצליח בארץ, ואילו התורמוס שלנו שהוא צמח ים־תיכוני, כמעט לא ידוע בחו"ל.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - חד שנתיים 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio