ורבניים Verbenaceae
בישראל קיים מין נוסף בשם שיח-אברהם קיפח. מדובר בשיח גבוה גובהו כמטר-שניים ולו עלים כפניים אופייניים שאונותיהם צרות. מראה העלים מזכיר במעט את צורת עלי הקנביס אך בניגוד לעלי הקנביס שפת העלה אינה משוננת. הפרחים מסודרים בתפרחות קיצוניות כלומר הם יוצאות מקצות הגבעולים. הכותרת היא דו שפתנית שבולטת מהגביע בצבעי כחול-לילך. ארבעת האבקנים בולטים מאוד מכותרת הפרח. הפרי הוא בית גלעין.
לפי האגדה צמח זה הוא השיח בו נתפס אילו של אברהם בעקידת יצחק ומכאן שמו.
שיח אברהם מצוי הוא שיח נשיר חורף. כלומר במשך כל תקופת העונה הקרה מחודש נובמבר עד מרץ אין הוא עוטה עלים כלל. במחוזות חמים יותר בעונה זו כדוגמת מדבר יהודה ההשלכה אינה מוחלטת ונותרים עלים ירוקים על הצמח אך הוא כמעט אינו גדל.
עם בוא האביב השיח מלבלב ופורץ ולאחר מכן גם מתפתחים עמודי הפריחה האופייניים לצמח שרביטים בצבע כחול ולעתים רחוקות לבן. במשך כל עונת הקיץ החמה והיבשה עומד הצמח כשהוא בולט בצבעו הירוק והרענן בהשוואה לסביבתו היבשה יותר. שורשיו הארוכים של הצמח יחד עם מיקומו בבית גידול לח יחסית מאפשרים זאת לצמח.
שיח-אברהם מצוי הוא צמח מרפא. מפרי הצמח מפיקים תמציות המסייעות בריפוי מחלות הורמונליות סיוע בבעיות פוריות ובהקלת תסמיני תסמונת קדם וסתית. מרכיבי הצמח ידועים ברפואה כמסייעים לנשים בעלות בעיות באיזון ההורמון פרוגסטרון. כמו כן ניתן להשתמש בעלים למטרת תיבול. השיח הוא צמח האופייני לגדות נחלים בארץ ישראל. הוא מאפיין את חברת נחלי האכזב ומופיע רק בוואדיות גדולים המנקזים שטח רחב. השיח מופיע לעתים קרובות גם בגדות נחלי איתן בכל חלקי ארץ-ישראל.
זהו צמח מוגן בישראל.
השיח משמש אף כצמח גינון בשל מראהו היפה בעונת קיץ- עלים רעננים ופריחה שופעת. הוא נשתל בעיקר בגינון ציבורי וצידי כבישים ואף בגינות
פרטיות
מורשת פרחים -מאמר מסכם של מורשת הפרחים בישראל.
תודה אישית לעמליה רוזן על ששלחו לי- עמודים 2 3 - במתייחס לרות בנימין ולחוות הנוי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio