להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

עם הגברת התודעה לשזירת פרחים, ולאו דווקא מחומר שיגרתי, גוברת ההתעניינות בצמחים שאפשר לקטוף מהם ענפים לקישוט לבית.
לענפים כאלה ערך קישוטי רב לתרבות הדירה, בייחוד בעונה ענייה מפרחים בגן. בין צמחי גן־הנוי מצויים רבים, שמהם אפשר לקטוף ענפים קישוטיים, ולהלן נסקור את החשובים שבהם.

סולנום הפטמות Solanum mammosum
משפ' הסולניים Solanaceae
לראשונה ראיתי צמח זה בגן שמואל (זהו גם המקור של הייעגבניה" לקישוט). הייפריי היה כבר חצי רקוב ולא ראיתי בדיוק את צורתו, אבל זה היה נראה די מעניין, ועם חוש האספנות של כל גנן, ביקשתי אותו והוצאתי את הזרעים – וכך זה התחיל. הצמח גדול, ויש לשותלו במירווחים של 2 X 2 מ'. על העלים, משני הצדדים, מצויים קוצים ארוכים וחדים בצבע צהוב-חום. בשתילים המפותחים מופיעה בקיץ פריחה, בצבע כחול, דומה לזו של החצילים. חניטת פירות לא מתחילה עד העונה החמה ביותר של השנה, בערך בחודשים יולי-אוגוסט.
עם רדת הטמפרטורה בסתיו, מפסיקים הפירות לגדול. לפירות הבשלים גוון כתום, ואילו הפירות שהפסיקו לגדול בעודם ירוקים - הופכים לאט־לאט לצהובים בלבד. קוטפים גבעול על כל הפירות שעליו, לרבות הצעירים בקצה הגבעול אשר לא הספיקו להבשיל ונשארו קטנים; אחרי הקטיף הם מצהיבים.
כאן יש לציין, שאפילו לפירות הקטנים ביותר הצורה האופיינית של הייפטמות", ועוד – לא לכולם מספר ייפטמותיי שווה. מספרן בפרי המושלם הוא 5, אבל יש גם פחות, ואפילו אחת בלבד.
הצמח יכול לחיות גם שנתיים בתנאי טמפרטורה נוחה בחורף (בדומה לפלפל וחציל מאכל), אבל יותר טוב לגדלו כצמח חד-שנתי.
הפרי רעיל. אם הבשיל היטב בקיץ, יתקיים במצב יבש חצי שנה לפחות. ההתרשמות שלנו היא, שזהו צמח הזקוק לחום רב גם לשם נביטה וגם לחניטת פירותיו המעניינים.
זמן הזריעה באביב.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי קישוט - ענפים נושאי פרי קישוטי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio