עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

סנסוויריה גלילית
Sansevieria cylindrica
משפ' השושניים Liliaceae
ל" עלה" צורת גבעול מחודד באורך כ-40 ס"מ, וצורתו קישוטית מאוד, בגון ירוק כהה. הגידול אטי, הצמח יוצר גוש במשך הזמן. העלים לא עומדים זקופים ובמקביל אחד לשני, אלא צומחים באלכסון, וזה נותן לקבוצת צמחים צורה מיוחדת מאוד. לסנסוויריה קני-שורש, שגם משמשים לריבוי, וגם מאפשרים לצמח להתקיים בתנאים קשים.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון - צמחי צל

 עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים בעלי ירק קישוטי
קישוט בצמחים יבשים, ענפים ירוקים ופורחים, וכן פירות קישוטיים כתוספת לפרחים, כבש מקום נכבד בשיזור פרחים, בעיקר מאז 1966, כשחוות נוי הכניסה ועודדה כמה גידולים חדשים או בלתי נפוצים, למטרת יצוא. אפשר להמליץ על שילוב גידולים אלה בין צמחי הנוי השונים בגן, לשם גיוון החומר לקישוט בבית, וגם כתוספת עניין בגן.

סנסוויריה משולשת-פסים Sansevieria trifasciata var. laurentii
משפ' השושניים
צמח צל בעל עלים בשרניים, שמחזיקים מעמד זמן רב גם בלי מים. העלה ציורי, בגוונים שונים של ירוק עם לבן-צהוב, וגם בעלי שוליים צהובים. מרבים אותו בקלות ע"י חלוקה, וגם ע"י חתיכות עלים.
בגלל העלים הקשים אינו מתאים כתוספת לזר רגיל, אלא בעיקר לשיזורים מיוחדים, יותר נורמליים (כדוגמת שיזור יפני).
הצמח רגיש לקור. מירווחי שתילה - כחצי מטר.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי קישוט - צמחים בעלי ירק קישוטי

מקור - מתוך האתר המקורי - הסנסיווריה, צמח הבריאות, מטהר אוויר טבעי היעיל ביותר. צמח הסנסיווריה ניבחר כצמח היעיל ביותר לטיהור האוויר על ידי מכון הבריאות הלאומי ההולנדי. במחקר שבחן את יכולת הצמחים לשפר את איכות החיים. צמחים מטהרים את האוויר על ידי קליטת הרעלים ופחמן דו חמצני שאנו פולטים בנשימה. השר ההולנדי לרווחה ותעסוקה הציג את הסנסיווריה כצמח הבריאות בקונגרס של בריאות הציבור.
על שם Raimondo di Sangro (1710-1771), Prince of San Seviero, Italy

צמח הסנסיווריה ידוע כל השנים כצמח מאוד חזק, שורד ללא מים וטיפול הרבה מאוד שנים. למעשה צמח הסנסיווריה יכול לגדול בכל מקום ובכל תנאי ושורד בלי סוף. צמח חסכוני במים, קל לטיפול, גדל היטב בתנאי אור שונים ממעט אור בבית עד שמש בחוץ . לסנסיווריה מגוון זנים גדול מאוד, מצמחים קטנים ונמוכים עד צמחים שיכולים להגיע לגובה אדם. מעל 300 זנים שונים. ניתן לחק אותם בגסות לשתי קבוצות - בעלי עלים עבים או רכים . כאשר העבים הם צמחי מדבר וחסכוניים יותר , והרכים הם צמחים טרופיים . פריחת הצמח היא לבנה ירוקה בצורת אשכול עם פירות אדומים . לאחר הפריחה הצמח יפסיק לגדל עלים חדשים , והקיימים ימשיכו לצמוח ולגדול. באפריקה עלי הצמח משמשים לקשירה , וכתחבושת עזרה ראשונה .

צורת גידול הסנסיווריה: שושנת עלים, העלים יוצאים ממרכז הצמח כלפי מעלה בצורה סלילית או בצורת מניפה. העלים בשרניים אוגרים מים, צורת העלים: חלקם עגולים בצורת גליל וחלקם שטוחים וקעורים בגדלים שונים. צבע העלים רב גווני מירוק כהה ועד ירוק בהיר, צהוב בגוונים שונים ועד לבן. יש חלוקת צבעים לאורך העלה ויש כתמי צבע בהירים מקווקווים לרוחב העלה. מגוון הצבעים, צורות העלים וצורת הגידול נותנים לנו מבחר רב של אפשרויות לעיצוב בבית בגינות גג ובגינה. הצמח גדל ומתפשט עם קנה שורש. במרבית הזנים קנה השורש נימצא בתוך האדמה ובחלקם מחוץ לאדמה. הריבוי נעשה על ידי חלוקה של קנה השורש.

הנפוץ ביותר הוא -Sansevieria trifasciata /Laurentii
סנסיווריה מצוין לפינות עם מעט אור במקום שמרבית הצמחים לא מצליחים בכניסה, בלובי, ובכל מיני מקומות צרים שקשה לטפל בצמחים. אפשר לשתול סנסיווריה במגוון צבעים ובגבהים שונים הצמחים יגדלו יתפשטו וימלאו את הפינה נקבל פינה מלאה ויפה עם מעט מאוד מים וללא צורך בטיפול והחזקה לשנים רבות. יכולת העמידות והשרידות הגבוהה נותנים לנו צמח שנישאר לנצח לכן אנו קוראים לו עץ הנצח.

תוצאות של מחקרים שונים הראו כי צמחים יכולים לפרק כמויות גדולות של חומרים מזיקים, לשפר את האוויר בתוך הבית על ידי הגברת הלחות באוויר, להפחית את כמות האבק בחדרים לקיים מעין מערכת של מיזוג אוויר - ללא כל ציוד טכני.
הרבה יותר קשה להוכיח את האפקט הפסיכולוגי של צמחים לבית, אם כי אנשים באופן ספונטני מאשרים: צמחי משרדים משפרים את רווחתם הסובייקטיבית במקום העבודה, הם מפחיתים את תסמיני הלחץ, מגבירים את הפרודוקטיביות ויש פחות בעיות בריאות. הצבת צמחים במשרדים או במקומות עבודה אינה רק השפעה פנימה, הוא גם מדגים גישה אקולוגית .
נפח הטיהור הממוצא לצמח בודד הוא 10 מ"ר . על פי החישוב הנ"ל - בבית ששיטחו כ 160 מ"ר יהיה צורך בין 16 ל 20 צמחים בלבד . מחקרים שונים הראו טיהור בתים מהחומרים הבאים : בנזן (חומר ממיס), אתילן (דיו וצבעים) , פורמלדהיד (נמצא בכל מוצר כמעט - לוחות , ניירות טישיו , שקיות פלסטיק...) .

תמונות שצולמו בגן הבוטני חוות נוי שבעמק חפר

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio