עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

עצבונית גדולת-עלים Ruscus hypophyllum
משפ' השושניים Liliaceae


צמח עשבי עם עלים כהים מאוד, בגובה של כ-50 ס''מ, ובגיל מבוגר יותר עד כדי מטר אחד. הוא מסתפק בתנאים קשים ביותר, מלבד שמש, אך בתנאים יותר טובים יגיב בצימוח מוגבר
הענפים הצעירים בגוון בהיר מאוד והם מופיעים מהסתיו עד לאביב. ההתפתחות איטית, בתקופת החום אין גידול חדש, אך הענפים ה"מבוגרים" עומדים רעננים במשך כל הקיץ, גם במינימום של השקייה.
צורת העלים מיוחדת בכך, שבשני צדיהם מופיעים פרחים זעירים ולעתים גם פירות אדומים, קישוטיים מאוד. תופעה זו מסבירים, מבחינה בוטנית, בהתפתחות העלה מצורת גבעול. לגבעול ירוק כזה, שצורתו כצורת עלה, קוראים פילוקלד.
העלווה משמשת לקטיף, גם בארץ וגם לייצוא, בגלל עמידתם הממושכת של הענפים הקטופים במים, וגם בלי מים.
הצמח מרגיש טוב בכל האזורים. הריבוי מחלוקה, בסתיו ובחורף.
0 ראה מדור צמחי-קישוט.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון - צמחי צל

 

עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמח זה הפך להיות קישוט ממדרגה ראשונה בשל השתמרותו במצב רענן במשך זמן רב. במים יכול הוא להחזיק מעמד חודשים, ואפילו בלי מים יחזיק מעמד לפחות כמה ימים.
צבעו ירוק כהה. הענפים זקופים, מ-50 ס"מ ועד מטר, לפי גיל הצמח. ככל שהצמח יותר מבוגר, וככל שענפיו גדלים ביתר צפיפות, כן הם יותר ארוכים. פריחת העצבונית קטנטנה, אבל בגלל מקומה המיוחד - מעל ומתחת לעלים, היא מושכת את העין, אך אין היא מוסיפה או גורעת מיפי הענפים. לעתים רחוקות מופיע פרי, גם הוא על העלה, לרוב, בצידו התחתון (בעיקר, אצל צמחים מבוגרים). הפרי ענבה קטנה בצבע אדום בולט, אך, כאמור, אין מוצאים בצמח זה פירות רבים.
הריבוי ע"י חלוקה, לקראת החורף, או באדמה כבדה מאוד, בסתיו. העצבונית זקוקה לחצי צל. עיקר גידולה מהסתיו עד לאביב, ואילו בקיץ אינה צומחת. הענפים אינם מסתעפים ולכן, אם רוצים לחדש את הצמיחה, גוזמים עד לפני הקרקע.
העצבונית היא צמח חסון ולא בררני. שטח מחייתה במרוצת השנים מייר אחד, אך בשנים הראשונות גידולה אטי.
* ראה מדור צמחי צל.

עצבונית החורש Ruscus aculeatus
אציין צמח בר זה, הקרוב לקודם, רק לשם הכרתו. הוא אינו נפוץ כצמח קישוט, מאחר שענפיו קצרים, קוצניים וגידולו איטי ביותר.
באירופה, שגם שם גדל בר, הוא משמש כצמח קישוט זול ועממי הנמכר בשוק, בדרך־כלל, במצב משומר ועם קישוטים צבעוניים. גם אצלנו רואים מדי פעם ענפי עצבונית כקישוט, בליווי תוספות צבעוניות.
הצמח דומה בכול לעצבונית הקודמת ביחס לתנאי הגידול וכו', פרט לממדיו הקטנים יותר.
עצבונית־החורש כצמח בר היא צמח שמור, ואסור לקטוף ממנה ענפים בטבע.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי קישוט - צמחים בעלי ירק קישוטי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio