אלמון הודי Quisqualis indica
משפ' הקומברטיים Combretaceae

עוד קובץ מאמרים שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

מוצא בורמה מלאיה ואיי הפיליפינים
מטפס זה הופץ בארץ מעכו ששם עדיין אפשר למצוא צמחים מוזנחים בחצרות העיר ואקסמפלר אחד נהדר על גג בניין הבנק הלאומי . בינתיים התחילו כבר להרבותו במקומות שונים ובחווה החלנו להשרישו באמצעות ערפל .
האלמון גם נקרא בלשון עממית - יסמין אדום - על שום פרחיו הדומים במקצת ליסמין הרפואי וריחו נעים . פריחת האלמון באשכולות בצבע אדום יין בחלקם עם פסים לבנים .
האלמון אוהב חום ופורח במשך כל הקיץ . למשך החורף הוא נשיר . אינו עושה זרעים
רות בנימין מהנעשה בחוות הנוי גן ונוף מאי 1959


שיח מטפס נכרך-נשען מתעצה נשיר ובעל צימוח נמרץ. העלים דמויי אזמל מוארך בצבע ירוק בהיר לעתים החלק התחתון של הפטוטרת מתקשה נעשה דומה לקוץ שאינו נושר גם לאחר שהעלים נושרים ונדמה שהצמח בעל קוצים. קוצים אלו מופיעים בעיקר על ענפי המים שהם ענפים היוצאים מבית השורשים ולהם קצב צימוח נמרץ ביותר.
הפרחים ערוכים בשיבולים קיצוניות הנטויות כלפי מטה בחיקי העלים ובקצות הענפים. בתחילת הפריחה עלי הכותרת בצבע לבן ובהמשך הופכים לאדום. כך ניתן לראות בו-זמנית על השיח פרחים לבנים- ורודים-אדומים. הפריחה מאד ריחנית ונעימה בפרט בשעות הבוקר המוקדמות או בלילה ולכן אני מציעה לשתול אלמון בסמוך לחלון חדר השינה.
הפריחה מתחילה באביב ונמשכת עד החורף. הפרחים הנושרים מלכלכים בפרט אם דורכים עליהם.
הצמח יכול להגיע ל-1 מטר ויותר תלוי במארח. מתאים לשתילה בשמש מלאה בלבד וברוב אזורי הארץ. רגיש לקרה לשרב למליחות ולגיר. באזורים בהם החורף קר מומלץ להוסיף חיפוי באזור בית השורשים. מתחדש במהירות גם לאחר חורף קר מאזור בית השורשים. צריכת המים בינונית אולם השקיה קבועה תבטיח שפע של פריחה.
לאלמון אין אברי טיפוס ולכן חייבים לתת לו תמיכה. מתאים לכיסוי פרגולה ולזכור שהפרחים הנושרים מלכלכים , יכול לכסות גדר בחזית הבית במפנה דרומי. אני שתלתי אלמון ומסביבו העמדתי גדר רשת קשיחה בגובה 2 מטר מקובעת לקרקע. האלמון כיסה את הרשת מכל הכיוונים עלה עד למעלה והחל להישפך כלפי מטה מהצד החיצוני. כך קיבלתי גליל פרחוני וריחני במרכז הגן.
את האלמון מומלץ לגזום באביב לפנות ענפים יבשים או צימוח פלשני. הוא נוטה להצמיח ענפים כתגובה לפציעת שורשים ולכן רצוי להימנע מכך.
מטפס יפה זה שהופץ ברבים על ידי החווה לפני כמה שנים כיום כבר ידוע לרוב הגנניםאולי פחות ידועה העובדה שהפרחים הריחניים בגוונים ורוד עמוק נפתחים לפנות ערב בגוון בהיר כמעט לבן ורק במשך שעות הבוקר הוכים לורוד בהיר ואחר כך כהה אם מסתכלים על התפרחת בערב בולטים הפרחים הלבנים החדשים בזמן שיתר הפרחים באותה תפרחת כבר הספיקו לקבל את גונם הכהה הודות לשיטת ריבוי שמצאנו - ייחורים עשביים במשך הקיץ בערפל / עירפול או בתנאים דומים וייחורים עציציים בסוף החורף שוב אין זה צמח נדיר אלא נפוץ לשמחתי יותר ויותר בגנים
רות בנימין מהנעשה בחוות הנוי נובמבר 1969

מטפס נשיר בעל עוצמת גידול בינונית, הפורח במשך כל הקיץ. הפרחים גדולים, בקבוצות, בצבע כללי - ורוד. תופעה מעניינת היא בכך שבכל תפרחת נפתחים הפרחים הבודדים מדי ערב, בצבע לבן, ולמחרת בבוקר הם עוברים בהדרגה לגון הוורוד כהה הסופי, המתקבל בשעות אחרי־ הצהריים. תוך מהלך זה אפשר לראות בפרחים מעבר בולט מלבן לוורוד, ע"י פסים ברורים של שני הגונים. מדי יום ביומו חוזרת תופעה מיוחדת זו, כל עוד נמצאים ניצנים סגורים לאורך התפרחת.
את בושם האלמון קשה להגדיר ; הוא מיוחד במינו,
וחזק ביותר לפנות ערב.
האלמון מרגיש טוב בכל האזורים. צורת הטיפוס שלו היא עיר ענפים גמישים, נשענים, ובמידה פחותה ע"י ענפים לופתים.
הריבוי - ע"י ייחורים עציים למחצה.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio