להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

חדקית לואיזיאנית ("פרי-הציפור") Proboscidea louisianica (Martynia)
משפ' המרטיניים Elephantidae


הצמח חד-שנתי, דומה בחזותו הכללית לשתיל קישואים.
משך הגידול - כשלושה חודשים.
גידול זה הוכנס לחוות נוי לאחר שעורר התעניינות רבה במסגרת יצוא חומר לקישוט. הפרי יפה ומיוחד במינו.
הזריעה כמו אבטיחים - שלושה זרעים בגומות, במיר ווחים של חצי מטר על מטר. זריעה בתאריך מוקדם מדי אינה נותנת תוצאות טובות, וכן השקייה אינה מזרזת את הנביטה.
כשהפרי מתחיל לגדול, מפסיקים להשקות לחלוטין. הצמחים אינם מפסידים מרעננותם וממשיכים לפרוח. העלים והפרחים של הצמח דביקים ומפרישים לחות כשנוג עים בהם, ונודף מהם ריח מיוחד. הפרחים גדולים ונחמדים למדי בגונם הסגול בהיר או הצהוב.
הגבעולים עבים ונפוחים. כל התכונות האלה, כמו גם הבלוטות על העלים והגבעול הנפוח, עוזבות לצמח להתגבר על החום.
הפרי נראה כמלפפון שקצהו מחודד. בזמן הבשלתו, כשהוא עדיין על השיח, מתפרקת הקליפה הירוקה משני צדיו ומתגלה הפרי הקשה בצבע כמעט שחור, עם הסימנים המיוחדים שלו לכל אורכו. ה"זנב" מתפצל לשניים ונותן לפרי צורת קרניים – דבר המסביר את השם הלטיני של הצמח וגם באנגלית "Unicorn plant**. במקום התפצלות הקרניים" נראים הזרעים הגדולים והשחורים, שבחלקם נושרים בזמן ההבשלה, ובחלקם נשארים סגורים בתוך הפרי. אפשר להוציאם ע'יי דפיקות או בעזרת סיכה.
בכל פרי נמצאים כ־30 זרעים או יותר. כל צמח עשוי להניב כ־40 פירות.
זמן הגידול רק לקראת הקיץ, וב ש מ ש מ ל א ה.
הפירות מתאימים כתוספת לסידורים עונתיים מענפים יבשים, וגם ירוקים. תודות לייקרניים" החדות מתחבר הפרי בנקל לכל דבר ונאחז היטב, כי הוא קל מאוד. הוא גם יפה בתור בודד או בקבוצה, ללא תוספת פירות אחרים, בגלל צורתו המיוחדת. יפה לתלות את הפירות באופן חופשי מהתקרה, או – כפי שראיתי בחנות פרחים אחת - מחוברים עם או בלי דבק, על ענף יבש ומסועף, כמו ציפורים. באיטליה מוסיפים לפרי שתי רגליים" מגפרורים וכך מתקבלים דמות ציפור, ומכאן השם ייפרי הציפור".
בספרות מצאתי רמזים שהפרי הצעיר והירוק ניתן לאכילה בתור "חמוצים" - אך בכך אין לי נסיון. מוצא הצמח מארה"ב.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי קישוט - ענפים נושאי פרי קישוטי

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio