במאמר המצורף ריכזתי את תצפיותיה וכתביה של רות בנימין על היערה. להלן:

נפוצים וידועים מספר מיני יערה -

Lonicera caprifolium יערה תרבותית

בעלת פרחים בגון לבן קרם ובושם מתוק

Lonicera japonica יערה יפנית

היערה היא מהמטפסים הנפוצים בכל תנאי הארץ , גם בשמש וגם בצל , ובעלת עוצמת גידול חזקה . הצמח מטפס בעזרת ענפים לופתים ויכול לכסות שטח נרחב . הוא ירוק עד. הפרחים בצבע לבן קרם , ריחניים מאוד , עם בושם נעים ביותר ומתוק מבלי להעות מכביד . הריבוי מייחורים .

הערה - אים להחליף צמח זה עם עם יערת ירוקת עד השונה ברוב תכונותיה וגם אינה ריחנית . בשנים הראשונות נקרא הצמח "עיזונית" , כנראה בהשפעת עולי גרמניה בשנות עלייתם ההמונית .

lonicera prolifera יערה חרוזה

היערה החרוזה הינה מטפס אמין וחזק .בחזותה ודרישותיה היא דומה ליערה היפנית , אך עוצמת גידולה פחותה במקצת , וגם גונה שונה : העלים אדמדמים , והפריחה בצבע צהבהב ורוד . הגוון הזה נאה מאוד , ובמקום שהדבר ניתן - יש להעדיף מין זה

Lonicera sempervirens יערה ירוקת-עד 

ללא הבושם אבל גון פרחים אדום יפה

lonicera heckrottii יערה דו גוונית

צבע הפרחים ורוד כתום צהוב .

הפריחה השופעת ביותר מתרחשת בדרך כלל בין יוני לאוגוסט, הפריחה דלילה ממשיכה לתוך הסתיו על צמיחה חדשה

Lonicera Etrusca יערה איטלקית

גדלה בר , שפריחתה בולטת לכל  מי שמטייל באביב בטבע . ריחה עדין וגון פרחיה לבן קרם . דומה מאוד לירה התרבותית . ואפשר גם למצוא צמחים הפורחים בצבע ורדרד היות שמקורה בצמחיית בר , היא בדרך כלל עומדת במשך הקיץ ללא צמיחה ניכרת וללא פריחה , ומתחילה בלבלוב חזק לקראת האביב . עם זאת נוכחנו שכאשר מגדלים את המטפס בתנאי השקייה קיצית , הוא אינו סובל מכך , אלא ממשיך להצמחי ענפים רעננים במשך השנה כולה .

מקום היערה האיטלקית בגן הוא בחצי צל.

בשנים האחרונות מצאתי במקומות שונים בארץ עוד שני מיני יערה , לעת עתה ללא הגדרה מדוייקת , והם גדלים בחווה .

האחת מצאתי בצפת , בזמן שהשתתפתי בסיור עם ארגון הגננים . מחתיכת ענף שאז הבאתי , יש לנו בחווה היום צמח יפה , אשר פורח כל השנה בדומה ליערה התרבותית . אך כמעט ללא ריח . הפרחים בגון אדום יין , עם לע יותר בהיר , והגבעולים וצידם התחתון של העלים בגון ארגמן כהה. יערה זו עומדת אצלנו בתנאים קשים  מאוד , כמעט ללא השקייה.

גם את היערה השנייה הבאתי מאחד הסיורים . פריחתה בשפע רב , עולה על האחרות וצבעה יותר רב רושם . גון ורוד עז , עם לוע בצבע קרם . גם יערה זו עומדת בתנאים קשים למדי . מין זה נראה לי החשוב מכולם , בגלל שפע פריחתו , וגידולו היותר שיחי .

את כל היערות קל להרבות מייחורים

רות בנימין , גן ונוף יוני 1962 , על מינים שונים של יערה בחוות נוי

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio