אוסטרליה   שיח Proteaceae פרוטאיים

רשימת גרויליאות חסכוניות במים 

Grevillea 'Robyn-Gordon'
Grevillea pinaster
Grevillea oleoides
Grevillea robusta
Grevillea biternata
Grevillea crlthmifolia
Grevillea obtusifolia
Grevillea brachystachya
Grevillea banksii
Grevillea rosmarinifolia

גרוליאה זיתית
גרוליאה 'ג'ו-מיסון'
גרוליאה 'ג'ינג'ין-ג'ם'
גרוליאה 'פורינדה-קונסטנס'
גרוליאה 'פורינדה-רונדו'
גרוליאה 'קלירויו-דוד'
גרוליאה 'רובין-גורדון'
גרוליאה ארנית
גרוליאה זיתנית
גרוליאה חסונה
גרוליאה כפופת-אונה
גרוליאה לבנת-פרחים
גרוליאה קהת-עלים
גרוליאה קצרת-שבולים
גרוליאת בנקס
גרוליאת רוזמרין
גרוליאת תלמן

גוילאות המיוחדות והאקזוטיות, מיפות לנו את נוף החורף, וצובעות את הגן בעיקר בצבעי אדום וורוד, בעונה שבה כמעט כל יתר צמחי הגן נכנסים לתרדמה.

הם ימשכו היטב ציפורים כגון יונק הדבש ואחרים.

בסוג גרוילאה נמנים כ- 800 מינים שונים מצמחי כיסוי משתרעים עד עצים גבוהים המתנשאים לגובה של 10-15 מטר. מהשרועים- גרוילאה ג'ינג'ינג'ם, וגרוילאה זיתית , וגרוילאה עלי קריטמון ננסית, שיחים נמוכים- גרוילאה טלמני 'ריי' שפורחת זמן רב ובעוצמה אדירה וגרוילאה כהת עלה. שיחים גבוהים יותר הם-גרוילאה צרת עלים, גרוילאה 'גו מייסון', גרוילאה 'וינפרה ג'ם, וגרוילאה זיתנית. הפרחים של הגרוילאות מאד מיוחדים, חלקם נישאים בקצה הענף ונקראים טרמינליים והם בולטים בנוף ואילו האחרים פורחים לאורך הענפים. יש פרחים מלאים שהם למעשה תפרחת שמורכבת מהרבה פרחים קטנים שערוכים מסביב באופן מלא, וישנם פרחים בצורת מברשת שיניים כשהפרחים ערוכים רק בצד אחד של הגבעול. גודל הפרחים נע בין מילימטרים בודדים לפרחים גדולים של 15 ס"מ ויותר. הצבעים השכיחים הם אדום וורוד אך ישנם גם זנים כתומים, צהובים, לבנים וסגולים.

רוב הגרוילאות השיחיות שנמצאות בארץ זקוקות לתנאים יבשים, כלומר: אדמה מנוקזת, השקיה מועטה אחרי קליטה, לא בקרבה לדשא ועדיף במקום מאוורר היטב. בנוסף הן יעדיפו אדמה חומצית ולא בסיסית- כלומר בלי שאריות פסולת בניה או אדמת גיר, ובלי עודף זרחן בקרקע. בדרך כלל בשולי גינה ובאזורים שכוחים יותר בגן יקל עליהם להתפתח. אם אחרי שנה או שנתיים של קליטה, נמעיט בהשקיה- אפילו עד פעמים ספורות במשך הקיץ, ייטב להן והן יפרחו בגן.

חלק מזני הגרוילאות כמו גרוילאה' רובין גורדון,' וגרוילאה' קליר ויו' ניתן למצוא כשהן מורכבות על הגרוילאה החסונה עץ ותיק בארץ, שמהווה כנה טובה בשבילן. ההרכבה מקלה על בעיות הקרקע והמים שמקשות על הגרילאות בגינות, בעיות שמהן הגרוילאה החסונה לא סובלת. צמחים כמו גרוילאה ג'ונסוני שכמעט לא ניתן לגדל בגינות לאורך זמן ללא ההרכבה.

אם הגרוילאה מצהיבת עלים- כלורוטית- אזי זה סימן שיש בעיה של עודף מים, קרקע בעייתית בניקוז או בסיסיות. במקרה כזה מומלץ להפחית את כמויות המים. בכל מקרה, אין לבצע שום פעולה בגרוילאות באופן קיצוני- גם אם מקטינים את המים, לעשות זאת באופן הדרגתי או אחרי החורף.

אין לגזום אותם במהלך הקיץ אלא רק מיד לאחר הפריחה בתחילת או אמצע האביב, גיזום חזק בקיץ עשוי להיות הרסני, גזום באביב יעודד צימוח חדש ויאפשר ליצור שיח מלא ויפה

עוד תמונות אקראיות ממבחר הצמחייה הגדלה בגן הבוטני חוות נוי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio