סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

flame creeper

משפחה: קומברטיים Combretaceae
מוצא: דרום אפריקה ומוזמביק

קומברטום מיקרופילום הוא שיח מטפס נכרך, נמרץ, חסון בעל ענפים ארוכים וגמישים.
העלים גדולים, דמויי ביצה, צבעם ירוק כהה והם מעט גילדנים.
הפריחה מופיעה לאורך הענפים בחיקי העלים בקבוצות של פרחונים דמויי מברשת בעלי אבקנים מרובים בצבע אדום והם הנותנים לפרחים את צבעם.
הצמח משיר את עליו לתקופה קצרה בסוף החורף ומייד לאחריה מופיעה הפריחה, בחודש אפריל-מאי כשהצמח ללא עלים ואז מתקבלת פריחה יעילה ביותר, בולטת ומרהיבה ביופייה.

הפריחה נמשכת כ-5 שבועות ובהמשכה מתקבל פרי גדול בעל ארבעה כנפונים קרומיים, מזכיר בצורתו את פרי הדודונאה. לפרי צבע קרם-צהבהב ורק בהמשך עם ההבשלה הוא הופך לצבע חום. לפרי מופע קישוטי.

למרות שמוצאו מאזורים טרופיים, הוא צמח חסכן במים.
בשנת 1994 שתלתי במשותף עם קק"ל מספר צמחי קומברטום בחלקה ליד חמי יואב, אזור המקבל כ-350 מ"מ גשם ובשנת 1997 שתלתי במשותף עם מע"ץ מאות צמחי קומברטום בכביש בילו-רמלה, אזור המקבל כ-550 מ"מ גשם. צמחים אלה קיבלו השקיות עזר בשנתיים הראשונות בלבד ומאז הם גדלים ופורחים שם ללא תוספת השקיה פרט לגשמי חורף.

בגן הנוי אני ממליצה להשקות 3-4 השקיות במהלך הקיץ כדי לקבל צמח בעל מופע נאה יותר.

קומברטום מתאים לשתילה בשמש מלאה או צל חלקי בקרקעות מסוגים שונים ובתנאי שתהיינה מנוקזות. הצמח גדל כשיח גדול מטפס ולכן יש לתת לו את המרחב המתאים. הוא ייכרך סביב צמחים השתולים לידו ויטפס עליהם כולל עצים או עמודי חשמל לגובה של 5 מ' ויותר.

הצמח יכול לשמש ליצירת מסך וצמח כיסוי למדרונות גדולים ואכן בכביש בילו-רמלה צמחי הקומברטום מכסים את המדרונות, נכרכים סביב גדרות מע"צ ובזמן פריחה הם נראים כמו סנה בוער. הצמח נענה היטב לגיזום, התקופה המומלצת לגיזום מיד לאחר הפריחה. הריבוי הוא מזרעים או ייחורים חצי מעוצים. הזרעים הופכים לצבע חום עם הבשלתם ויש לאוספם ביולי-אוגוסט מאחר והם נושרים מהצמח ומועפים ע"י הרוח. ההנבטה מומלצת באביב. השרשת ייחורים מומלצת בקיץ.

קומברטיים בחוות הנוי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio