עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

חימוננתוס בכיר Chimonanthus praecox
משפ' הקליקנתיים

שיח קטן, שהוכנס עיי חוות-נוי ממשתלת וילמורן בצרפת בשנת 1951. הפריחה בחורף. בפרחים קטנים, צהובים וריחניים מאוד. הריח מזכיר בושם נרקיסים והוא חזק מאוד. ההתפתחות איטית ואין כל צורך בגיזום. במשך הקיץ מכוסה השיח בעלים גדולים, רגילים, לא קישוטיים במיוחד.
את החימוננתוס רצוי לגדל באיזור קר, ששם העלים ישרו לפני הופעת הפריחה, ואז, למרות הפרחים הקטנים יתקבל רושם צבעוני, בייחוד אם שותלים אותו בקבוצות.
באיזור חם העלים אינם נושרים, אך הם מאבדים את גונם הרענן, וזה מטשטש את ההתרשמות מהפרחים. שם אפשר להמליץ על שיר זה רק לשם הנאה מהבושם, שהוא אמנם יוצא מן הכלל נעים. יש עוד לציין שפרחים, בעודם סגורים, מתאימים לקטיף, וייפתחו במים. הפרחים מתפתחים על ענף מלפני שנה.
הריבוי - מזרעים. ( ראה מדור צמחי קישוט.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון

 

עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

ב. ענפים פורחים לקישוט
עם הגברת התודעה לשזירת פרחים, ולאו דווקא מחומר שיגרתי, גוברת ההתעניינות בצמחים שאפשר לקטוף מהם ענפים לקישוט לבית.
לענפים כאלה ערך קישוטי רב לתרבות הדירה, בייחוד בעונה ענייה מפרחים בגן. בין צמחי גן־הנוי מצויים רבים, שמהם אפשר לקטוף ענפים קישוטיים, ולהלן נסקור את החשובים שבהם.

שים בגודל בינוני, בעל גידול איטי ונוף צר, ממוצא יפני. בגלל צורתו הצנועה ועלווה בלתי בולטת לא משך את תשומת לב הגננים. אך כנגד ייחסרונותיי אלה מופיעה פריחה מוקדמת מאוד באביב, כמעט באמצע החורף, בעלת בושם יוצא מהכלל נעים, דמוי ניחוח נרקיסים
באיזור קר נושרים העלים בחורף וזה מבליט את ענפי הפרחים. לעומת זאת, באקלים ממוזג – העלים נשארים על השיח..
הפרחים עצמם קטנים, בעלי צורה מיוחדת, אבל בגון בהיר, לא בולט במיוחד. תכונתם החשובה היא בכך, שניתן לקוטפם במצב סגור, והם נפתחים במים.
מספר ענפים, אפילו קטנים, באגרטל, עושים רושם של סידור " יפני " ואומנותי בצורתם העדינה.
הריבוי מזרעים.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי קישוט - ענפים פורחים לקישוט

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio