בעבר נקראה סנא סוככנית senna corymbosa 

משפחת הכליליים Leguminoseae

המינים של כסיה עונים יפה על הצורך בצמח שדרישותיו למים צנועות . הם עמידים בתנאי קיץ ארוך וחם ועשירים בפריחה במשך תקופה ארוכה . ריבוין של הכסיות מזרעים קל ביותר וגידולן בדרך כלל מהיר . צבע הפרחים בגוני צהוב וחניטת הזרעים בשפע.

בין הכסיות ישנן כאלה הנפוצות זמן רב , וכן ישנן גם חדשות שטרם מוכרות לקהל נרחב . כולן רגישות לקור חזק , בדרגות שונות וזקוקות למקום חם ופתוח לשמש . בגלל צמיחתן המהירה , רצוי לגדל את הכסיות מזרעים ישר במקום . בכל אופן , אין להחזיק שתלי כסיה זמן רב בעציצים ויש לשתול אותן בגיל צעיר . זריעת הכסיות ושתילתן באביב.

גם לכסיה זו היה שם אחר - כסיה פלוריבונדה - והיא נבדלת מיתר הכסיות ע"י זה שפריחתה עונתית בלבד , בסוף הקיץ , בשפע בלתי רגיל של פרחים צהובים ומרשימים . כסיה זו מתפתחת בזמן קצר לשיח ענק, ואולי מסיבה זן הפסיקו כמעט להשתמש בה . ללא גיזום קשה להשתלט עליה . ענפיה גמישים ונוטים ליפול לכל הצדדים . יחד עם זאת זהו שיח חזק ביותר ויכול להצליח במקומות קשים . גיזום הענפים אחרי הפריחה ולפני חניטת הזרעים , גם ימנע ספיח לא רצוי .

בגיזומים מקבלים שיח קצת פחות פראי , והפריחה העשירה תופיע בעונה רצויה ביותר.

רות בנימין , מהנעשה בגינות הנוי , גן ונוף , יוני 1964

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

פסיה רבת-פרחים Cassia corymbosa var. plurijuga
משפ' הקסלפיניים
צמח גדול, בעל ענפים ארוכים ושמוטים כלפי מטה, אם לא גוזמים. בסוף הקיץ ובסתיו מופיעים בשפע פרחים צהובים, ואחריהם תרמילי זרעים.
רצוי לגזום מדי שנה, כדי לשלוט על צורתו. במקום שאין סכנת קרה, רצוי לגזום אחרי הפריחה, ואז להוריד גם את התרמילים הרבים שגונם שחור ואינם מוסיפים יופי.
במקומות קרים יש לגזום מוקדם באביב, כדי שיספיקו לצמוח ענפי הפריחה העתידיים. בתנאי גידול בלתי יציבים, תופיע הפריחה בעונות לא קבועות.
הריבוי מזרעים.
• ראה מדור גדר חיה.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחי חוף הים

תמונות נוספות של כסיה

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio