משפחה: קיטניות, שיטיים - Leguminosae, Mimosoideae
מוצא: דרום אמריקה 

הסוג קליאנדרה כולל כ- 200 מינים של שיחים, עצים קטנים ורב שנתיים עשבוניים מהאזורים הטרופיים והסובטרופיים של אמריקה, הודו ומערב אפריקה.
בגינון בארץ מסתובבים מספר זנים או מינים של קליאנדרה שעדיין לא הוגדרו  

שיח בינוני (עץ רחב), ג-2 / ר-3, פריחה בצבע ורוד לבן למשך כ- 3 חודשים
צריכת מים בינונית/נמוכה, מתאים לגידול בגינה אך יש לתת מקום רוחבי להתפתחות הצמח, מתאים לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי במרבית אזורי הארץ
קליאנדרה ורודת קרקפת הוא שיח בינוני הגדל עד 3 מ' גובה ורוחב אולם בגינון בעזרת גיזום ניתן לעצבו לשיח בינוני בגובה מטר עד שני מטר בלבד.(למי שמוכנים להשקיע עבודה).

לקליאנדרה עלים מנוצים פעמיים: כל עלה מחולק פעמיים ל-5 זוגות עלעלים. זוג העלעלים המסיימים גדולים וארוכים יותר מ- 4 זוגות העלעלים ואורכם עשוי להגיע ל- 8 ס"מ. תכונה זו של זוג עלעלים מסיימים גדולים אופיינית למין זה (לקליאנדרה ורודת קרקפות).
בזמן הלבלוב, לעלעלים צבע אדמדם נחושתי ובהמשך הם הופכים לירוק כהה.

קרקפות הפרחים מופיעות בחיקי העלים וממנה בולטים האבקנים הארוכים. הפרח הוא למעשה כדור של אבקנים בקוטר 5-7 ס"מ.

הפריחה של כל הזנים מתחילה בסתיו ונמשכת עד סוף האביב.

תנאי גידול

קליאנדרה ורודת קרקפות מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי, במרבית אזורי הארץ. תצמח בכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. למרות מוצאה הטרופי, מניסיוני, הצמח חסכן במים ויסתפק בהשקיה עמוקה אחת לשבועיים-שלושה. גם בספרות הגננית מצוין שהוא מתאים לגנים היותר יבשים באזורים הטרופיים והסובטרופיים. נחשב לעמיד לטמפרטורות נמוכות עד מינוס 5 מעלות צלסיוס. למעשה, באזורים הקרים הלבלוב נעשה אדום יותר ובולט על רקע העלווה הירוקה.


הקליאנדרה מגיבה היטב לגיזומים ולפיכך מומלץ לשתול אותה כגדר בחזית הבית או כחוצץ בין שכנים. הגיזום גורם לצמח להיות מלא וצפוף ומעלה את כמות הפריחה. את פעולת הגיזום מומלץ לעשות באביב עד תחילת הקיץ כדי לא לפגוע בפריחה המתחילה  

תמונות נוספות של קליאנדרה שצולמו בגן הבוטני

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio