liliaceae שושניים

צמח חיוני זה בעל שורשים מעובים פורח בקיץ, בערך מחודש יוני , בשפע רב במשך חודשיים בקירוב . המקום המתאים בשבילו בגן הוא בשמש מלאה , ובקבוצות . כל גוש מצמיח מספר גבעולי פריחה , וכל גבעול נושא כ 4 - 7 פרחים הנפתחים זה לאחר זה , כל אחד למשך יממה . מכאן גם השם באנגלית : Day Lily

שושן בן יומו . אגב הדמיון לשושן , או לחבצלת , הוא חיצוני בלבד , והצמח הוא סוג לעצמו.

הוא מתאים מאוד כפרח קטיף , היות שבמים , כמו בטבע , מתפתח ונפתח כל יום פרח אחר , במיוחד אם מקפידים לקטוף במצב שהפרח הראשון הוא עדיין לפני הפריחה .

המרוקוליס מאבד את העלים החורף . - (קיים בארץ גם זן תדיר ירק . אב ) . בזמן הצמיחה החדשה באביב יש לחלק את הגושים , אם הם נעשו יותר מדי צפופים , כפי שזה קורה בדרך לל אחרי 3 - 4 שנים . מיעוט הפריחה הוא בדרך כלל תוצאה של פחות מדי שמש או צפיפות יתר בגושים.

הזן המקובל בארץ הוא - Meggy Perry

בצבע כתום . בחוות נוי גדל כבר שנים רבות זן צהוב , ריחני הנפתח לפנות ערב , אך מניב פחות פרחים.

לפני שנים מספר הוכנס אוסף חדש מהולנד , אשר כתוצאה מהמשבר שעבר על הגן הבוטני לפני שנה , זכה לריבוי רק השנה. ותעבור בוודאי עוד שנה עד שהזנים היפים יגיעו לגננים.

מההסתכלויות שלנו מתבלטים בעיקר 2 הזנים :

Hemerocallis conspicua

בעל פרחים בגוון כתום כהה מאוד עם קווים יותר בהירים ושפע פרחים

Hemerocallis bagetta

פרח גדול מאוד בגוון צהוב קרם עם פסים חומים.

הגוונים האדומים ממש , שניסינו להשיג , לא נתנו גוונים מספקים , למרות התיאורים והתמונות בקטלוגים אשר לפיהם הוזמנו . ייתכן שהשמש שלנו משפיעה לרעה על הגוונים הכהים , אבל אנו מנסים , ומצאנו עד כה צמח בודד מתוך תערובת של זרעים , אשר פרח בגוון אדום כהה .

רות בנימין , מהנעשה בחוות נוי , גן ונוף , אוגוסט  1964

הצמח הזה מוסיף גוון וחן לכל גינה, גדולה או קטנה, ואין כמעט תנאים שאינו מצליח בהם. פריחת ההמרוקליס דומה לחבצלת או שושן, בגוונים שונים, מצהוב עד לכתום ואף אדום, בחודשים שונים של הקיץ. מוצאו מאירופה ואסיה.

זני ההמרוקליס רבים, ובהם בני הכלאות רבות מארצות שונות. בשנים האחרונות טיפלו בטיפוח זנים חדשים בעיקר בארה"ב, ומדי שנה בשנה נוספים בגננות גוונים וצורות חדשים. מספר זנים הוכנסו לראשונה לארץ לפני שנים רבות, ע"י השתלן הוותיק נוח נפטולסקי זייל, ומאז נפוץ בגנים בעיקר הזן "מאגי פריי Maggy Perry שגונו כתום ופריחתו ממושכת בקיץ

ההמרוקליס הוא צמח עשבי בעל שורשים מעובים, המצ־ מים בקיץ גבעולים מסתעפים בגובה של כ- 80

- 60 ס"מ, הנושאים פרחים גדולים. הפרחים אינם נפתחים ביחד, אלא במשך תקופה ממושכת, כל פרח למשך יום אחד בלבד - ולאחריו ייפתחו הניצנים הסגורים האחרים בהדרגה, כ־7 במספר או יותר. תכונה זו הקנתה לו את השם הלועזי Day lily יישושן בן־יוסיי. אפשר לקטוף גבעול עם ניצנים סגורים ולהעמידו באגרטל מים, בו ייפתחו אחד אחד כמו בגינה. בדרך־כלל, כל פרח נפתח בבוקר ונובל בערב.

ההמרוקליס אינו רגיש לתנאי אקלים או סוג קרקע, פרט לדרישתו האחת – שמש מלאה. בצל יפסיק לפרוח. העלים הצרים יוצרים גוש עבות המתרחב ומצטופף ע"י תוספת שתילים צעירים מסביב. כעבור 4

- 3 שנים רצוי להוציא ולפרק את כל הגוש הזה ולשתול מחדש שתילים בודדים שקל להפריד ביניהם. מוטב להעביר אז את הגידול לחלקה חדשה ובלתי מנוצלת ע"י אותו צמח.

בחורף העלים מצהיבים ונובלים ואחרי זמן קצר מופיעה צמיחה חדשה. זה הזמן המתאים לחלוקת שתילים מבוגרים.

מבין המינים והזנים היותר חדשים יש להמליץ על הבאים: ה מרוקליס " באגט "

H . Baggette פרחים גדו־ לים מאוד על גבעולים גבוהים, ושפע פריחה. צבע צהוב בהיר עם קצוות בגוון חום-סגול. ה מרוקליס הדור

H . conspicua בגוון חום־ אדום כהה עם פסים בהירים, פריחה שופעת. הגבעולים קצת פחות ארוכים משל אחרים.

ה מ בנק ליס זריע מס' 1 בגנון נהדר, אדום כהה. ה מבנק ליס צהוב

H . ochroleuca בגוון צהוב בהיר. בניגוד לקודמים פרחים ריחניים, ונפתחים בערב ונשא־ רים פתוחים עד בוקר, והעלים אינם נובלים

בחורף.

אוסף יפה של זנים חדשים הובא ע"י חנות-נוי מהולנד בשנת 1958 וכדאי לראות פריחתם בחודשי הקיץ

מתוך סיפרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון- בפרק רב שנתיים

 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio