אוסף זני המרוקליס חדשים הוכנס מהולנד , לפני כמה שים . הבעייה של גידול זה היא שזנים מחו"ל אפשר להביא רק בצורת שתילים , ולא מזרעים שאינם מעבירים את התכונות הרצויות לצאצאיהם .

הטיפול בייבוא שתילים הוא לעין ארוך יקר יותר ומסובך יותר מאשר יבוא זרעים , כפי שאנו רגילים לעשות . נוסף לכך , כשסוף סוף הגיעו השתילים לחווה , היה זה לרוע מזלם לתקופה של נסיון להפסקת פעילות החווה , ובאמת רק הודות להתמסרות הבלתי רגילה של העובדים נשמר האוסף בשלמותו , וכעת אפשר לראות פריחה נפלאה של זנים שונים.

היפה בכולם הוא הזן האדום , גונו כהה , הפרח יותר גדול מהזן הכתום הנפוץ בארץ .

כאן כדאי להזכיר שהצמח הוכנס לראשונה לישראל על ידי מר נח נפתולסקי , ושלושה זנים הובאו על ידי הגברת לאה קרופניק לחוות הנוי הצעירה דאז ב 1949 , - בצבעים כתום Maggy Perry וצהוב Queen of May , Lady hesketh

המרוקליס באג'ט  Hemerocallis Bagette - זן זה שהוא צהוב בהיר עם קווים כהים בגון אפור סגול , הוא הפורה בכולם מבין 15 הזנים שהוכנסו לחווה , הפרחים אף הם גדולים והגבעולים גבוהים.

אני מזכירה כאן לגננים שכל זני ההמרוקוליס אוהבים מקום פתוח לשמש . אחרי שנים מספר כשהצמחים מצטופפים מאוד , יש לחלק את הגושים ולהעבירם למקום חדש . פעולה זו מבצעים באביב . ההמרוקליס טוב כפרח קטיף , וכל הניצנים הסגורים נפתחים במים . מדי יום פרח אחד. מכאן גם השם באנגלית - Day Lily.

הרוקליס הדור Hemerocallis conspicua - בזן זה הפרח באותו הגודל כמו בזן הכתום הנפוץ , אך גונו כתום חום כהה עם פס בהיר בכל עלה כותרת , וזה מבדילו לטובה ומבליטו לעין צופיה

רות בנימין , מהנעשה בחוות נוי , גן ונוף , אוגוסט  1965

 

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

המרוקליס כתוס Hemerocallis fulva
משפ' השושניים Liliaceae
הצמח הזה מוסיף גוון וחן לכל גינה, גדולה או קטנה, ואין כמעט תנאים שאינו מצליח בהם. פריחת ההמרוקליס דומה לחבצלת או שושן, בגוונים שונים, מצהוב עד לכתום ואף אדום, בחודשים שונים של הקיץ. מוצאו מאירופה ואסיה.
זני ההמרוקליס רבים, ובהם בני הכלאות רבות מארצות שונות. בשנים האחרונות טיפלו בטיפוח זנים חדשים בעיקר בארה"ב, ומדי שנה בשנה נוספים בגננות גוונים וצורות חדשים. מספר זנים הוכנסו לראשונה לארץ לפני שנים רבות, ע"י השתלן הוותיק נוח נפטולסקי זייל, ומאז נפוץ בגנים בעיקר הזן יימאגי פריי Maggy Perry שגונו כתום ופריח" תו ממושכת בקיץ.

ההמרוקליס הוא צמח עשבי בעל שורשים מעובים, המצמים בקיץ גבעולים מסתעפים בגובה של כ- 80 - 60 ס''מ, הנושאים פרחים גדולים. הפרחים אינם נפתחים ביחד, אלא במשך תקופה ממושכת, כל פרח למשך יום אחד בלבד - ולאחריו ייפתחו הניצנים הסגורים האחרים בהדרגה, כ־7 במספר או יותר. תכונה זו הקנתה לו את השם הלועזי Day lily יישושן בן־יום". אפשר לקטוף גבעול עם ניצנים סגורים ולהעמידו באגרטל מים, בו ייפתחו אחד אחד כמו בגינה. בדרך־כלל, כל פרח נפתח בבוקר ונובל בערב.
ההמרוקליס אינו רגיש לתנאי אקלים או סוג קרקע, פרט לדרישתו האחת - שמש מלאה. בצל יפסיק לפרוח. העלים הצרים יוצרים גוש עבות המתרחב ומצטופף ע"י תוספת שתילים צעירים מסביב. כעבור 4 - 3 שנים רצוי להוציא ולפרק את כל הגוש הזה ולשתול מחדש שתילים בודדים שקל להפריד ביניהם. מוטב להעביר אז את הגידול לחלקה חדשה ובלתי מנוצלת ע"י אותו צמח.
בחורף העלים מצהיבים ונובלים ואחרי זמן קצר מופיעה צמיחה חדשה. זה הזמן המתאים לחלוקת שתילים מבוגרים,

מבין המינים והזנים היותר חדשים יש להמליץ על הבאים:
המרוקליס " ב א גט " H . Baggette פרחים גדולים מאוד על גבעולים גבוהים, ושפע פריחה. צבע צהוב בהיר עם קצוות בגוון חום-סגול.
המרוקליס הונר H . conspicua בגוון חום אדום כהה עם פסים בהירים, פריחה שופעת. הגבעולים קצת פחות ארוכים משל אחרים
המרוקליס זריע מס' 1 בגוון נהדר, אדום כהה.
המרוקליס צהוב H . ochroleuca בגוון צהוב בהיר. בניגוד לקודמים פרחים ריחניים, ונפתחים בערב ונשא־ בים פתוחים עד בוקר, והעלים אינם נובלים בחורף.

אוסף יפה של זנים חדשים הובא ע"י חנות-נוי מהולנד בשנת 1958 וכדאי לראות פריחתם בחודשי הקיץ.


מתוך הצמח הנכון במקום הנכון מאת רות בנימין-פרק רב שנתיים

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio