עוד מאמר שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

קיסוס החורש Hedera helix

משפ' הקיסוסיים Araliaceae

ממין זה קיימים זנים רבים, בעלי עלים גדולים וקטנים, ירוקים ומגוונים בצורות וגוונים שונים, כולם מתאימים גם לכיסוי שטח, וגם כמטפסים. בתור מטפס נאחז הצמח בעצמו בכל קיר מחוספס או גזע עץ, בעזרת שורשוני אחיזה.
הזנים הירוקים נותנים כיסוי יותר מהר, ואילו הזנים המגוונים הם יותר קישוטיים - לפיכך אפשר להתאימם לצמחייה השכנה.
הקיסוס נהנה מטמפרטורות נמוכות, אך מצליח גם בתנאים שונים מאלו, גם אינו בררן ביחס לסדרי השקייה.
הריבוי ע"י ייחורים עשביים עם עלים. הקיסוס יפה גם בעציצים, אבל בדרך כלל אינו מתפתח
טוב בעציצים קטנים, אלא לזמן קצר בלבד. לעומת זאת, בעציצים גדולים יכול הוא להגיע לממדים יותר דומים לגידול באדמה, ויפה להעמידו בתוך אולם גדול ליד קיר, אם אפשר מחוספס, אז יטפס וייאחז בקיר בצורה ציורית מעניינת. זה כמובן, מתאים יותר לבניין ציבורי מאשר לחדר מגורים.
ראה מדורים: בתי קברות, צמחי קישוט, מגווני־עלים.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון - צמחי צל

עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

ענפי הקיסוס מכל הזנים מחזיקים מעמד זמן ממושך במים. בגלל גמישותם יתאימו לשיזור בסלים ולקישוטים גדולים, ששם אפשר לשלבם עם ענפים אחרים וכן על גבי קירות.
את הקיסוס רצוי לגדל בחצי צל. בתכונותיהם דומים כל הקיסוסים, פרט לגודל הצמח.
הריבוי מייחורים – קל.
מלבד הקיסוס בעל העלים הגדולים, הירוקים או המגוו נים, קיימים זנים ננסיים רבים, בצורות עלה שונות, ירוקים וגם מגוונים.
( ראה מדורים: בתי קברות, מגווני-עלים, צמחי צל.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק צמחי קישוט - צמחים בעלי ירק קישוטי

 

להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

קיסוס החורש Hedera helix
משפ' הקיסוסיים Araliaceae
מצוי בזנים וגונים שונים. המשותף לכולם - שהם נהנים מחצי צל, למרות שזה לא תמיד הכרחי, בייחוד במקומות לא חמים ביותר. הם נאחזים באבן, בביטון ובעץ. הקיסוס יכול לשמש גם כמטפס וגם כצמח שמוט ("נופליי). ככל שהמקום קטן יותר, משתמשים בזנים קטנים יותר (בעלי גידול איטי ועלים קטנים).
הן במין הרגיל בעל העלים הגדולים, והן בזנים הקטנים, קיימים עלים ירוקים לגמרי, וגם עלים מגוונים. בכל מקרה, העלים המגוונים יגדלו יותר לאט מאשר הירוקים. בין הזנים הקטנים יש שוני רב בצורות העלים, שיכולים להיות דומים לעלה קיסוס רגיל, או ארוך, חד, עגול, מסולסל, וכיוו"ב.
כתמים חומים בהירים על העלים מראים על צריבות שמש.
הריבוי קל, מייחורים.
• ראה מדורים : מגווני־עלים, צמחי צל, צמחי-קישוט.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחים לבתי קברות 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio